Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Już wkrótce 10. Europejski Kongres Gospodarczy

Już tylko nieco ponad miesiąc pozostał do jubileuszowej edycji najważniejszego spotkania biznesowego w Europie Centralnej. Organizatorzy zapewniają, że pod wieloma względami będzie ono wyjątkowe i rekordowe.
Reklama

Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress - EEC) odbędzie się w dniach 14-16 maja. Na poniedziałkowej konferencji prasowej przestawiono kolejne szczegóły nadchodzącego wydarzenia.

Organizatorem EEC jest Grupa PTWP. Jej prezes Wojciech Kuśpik podkreślił, że jubileuszowa edycja będzie pod wieloma względami rekordowa. Przed rokiem do Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka przybyło łącznie 9 tys. osób.

Odbywające się równolegle European Start-up Days zgromadziły 2,5 tys. przedstawicieli młodego biznesu. Natomiast na Uniwersytecie Ekonomicznym w spotkaniach studentów z politykami i ludźmi biznesu wzięło udział ponad 2 tys. osób.

- Spodziewamy się dużych wzrostów - zainteresowanie jest ogromne. Jednak przede wszystkim zależy nam na poziomie merytorycznym. Odbędzie się ponad 150 sesji z udziałem przeszło 900 prelegentów - poinformował Kuśpik.

- Zawsze zależało nam umiędzynarodowieniu EEC. Co warte podkreślenia, nigdy w historii Kongresu nie mieliśmy aż tak szerokiej obsady znamienitych gości z zagranicy - dodał.

Wojciech Kuśpik zaznaczył, że organizatorom zawsze zależało, aby agenda EEC wyprzedzała bieżącą rzeczywistość. Dlatego wśród tematów dyskusji kluczową rolę będą zajmować m.in. nowe technologie, digitalizacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja czy nawet e-sport.

Mocny akcent położono na jeszcze większą integrację EEC z ESD, co ma spotęgować dotychczasowy efekt biznesowy Kongresu. Jak podkreślił prezes PTWP, podczas trzech kongresowych dni dochodzi do tysięcy spotkań biznesowych, które przekładają się na dalszą współpracę i inwestycje.


Tematy ważne dla świata
Prof. Jerzy Buzek, europoseł oraz były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, stwierdził, że przed dziewięcioma laty rozpoczęła się "wielka przygoda z Kongresem".

- Wówczas nie wiedzieliśmy, czy to się może w ogóle udać. Teraz widzimy, że rzeczywistość przerosła nasze marzenia. Kongres stał się ważnym wydarzeniem na skalę całej Europy - podkreślił były premier RP.
Prof. Buzek, który pełni też funkcję przewodniczącego Rady Programowej EEC, przypomniał, że w grudniu tego roku w Katowicach odbędzie się szczyt klimatyczny (COP24) - największe w skali globu wydarzenie ONZ.

Ten fakt będzie mocno widoczny w agendzie tematycznej EEC oraz zestawie gości. Z kwestią zmian klimatycznych będzie też m.in. powiązany temat transformacji gospodarczej regionów poprzemysłowych.

Dużo miejsca zostanie też poświęcone coraz mocniej rysującym się podziałom w światowej gospodarce i związanymi z tym obawami o wojnę handlową. Również sama Unia Europejska musi znaleźć odpowiedzi dotyczące m.in. dalszej polityki integracji oraz przyszłości strefy euro.
Impuls dla regionu
Marcin Krupa, prezydent Katowic, zaznaczył, że wraz z rozwojem Kongresu rozwija się również stolica Górnego Śląska.
- Możliwe, że bez impulsu, który dał EEC, nie powstałoby chociażby Międzynarodowe Centrum Kongresowe. To flagowa impreza w naszym mieście, która daje mu rozgłos i stanowi bodziec dla tutejszych małych i średnich przedsiębiorstw - podkreślił Krupa.

Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, wskazał, że Kongres to doskonała okazja dla promocji związku, który od połowy ubiegłego roku skupia 40 gmin i 2 miliony mieszkańców woj. śląskiego.
- Metropolia to przede wszystkim komunikacja, dlatego właśnie o niej będziemy dużo mówić podczas EEC. Długo walczyliśmy o naszą metropolię i chcemy pokazać, że może się on siłą napędową dla naszego regionu - podkreślił Karolczak.

Zdaniem Jarosława Wieczorka, wojewody śląskiego, Kongres można postrzegać jako imprezę, które daje impuls ważnym inicjatywom i wydarzeniom.

Wśród nich wymienił powstanie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, przyjęcie rządowego Programu dla Śląska, a także organizację w Katowicach tegorocznego szczytu klimatycznego ONZ oraz Światowego Kongresu Antydopingowego w 2019 r.
- To pokazuje, że potencjał regionu jest dobrze wykorzystywany, a woj. śląskie jest widoczne na mapie świata. Ludzie spotykają się właśnie tutaj, aby dyskutować o regionie, Polsce i świecie - wskazał Wieczorek.

Dodał, że wśród tematów Kongresu na uwagę zasługuje m.in. elektromobilność, w której Polska ma szanse być czołówce rozwoju. Ponadto zaznaczył, że należy wykorzystać potencjał polskich specjalistów do wzmocnienia sektora IT.

Michał Gramatyka, wicemarszałek woj. śląskiego, ocenił, że ważnym tematem EEC będzie przyszłość samorządów - tego, czy „władza samorządowa ma być coraz bliżej ludzi, czy być coraz bardziej centralizowana”.
Z perspektywy regionu wśród kluczowych kwestii Gramatyka wskazał m.in. transformację terenów pogórnicznych oraz poprawę jakości powietrza.

- W kwietniu 2017 r. woj. śląskie przyjęło uchwałę antysmogową, która stała się także wzorem dla innych samorządów. Teraz czekamy na program antysmogowy na szczeblu centralnym - powiedział Gramtyka.

10. Europejski Kongres Gospodarczy już wkrótce.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum