Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Kasy mające postać oprogramowania dla firm, których sprzedaż nie przekroczyła 10 mln euro (rozporządzenie)

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiło się rozporządzenie ministra finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. W projekcie proponuje się wprowadzenie możliwości stosowania kas przez podatników, u których wartość sprzedaży bez podatku nie przekroczyła w co najmniej jednym z dwóch poprzednich lat podatkowych równowartości w złotych 10 mln euro.
Reklama

Projekt rozporządzenia określa również wymagania techniczne dla kas oraz sposób ich używania. Stosowanie kas ma zwiększyć efektywność działań administracji skarbowej w zakresie zwalczania nierejestrowanej sprzedaży detalicznej oraz unikania i uchylania się od opodatkowania w zakresie podatku VAT poprzez wprowadzone mechanizmy kontrolne w czasie rzeczywistym. Projekt ma na celu zmniejszenie kosztów wywiązywania się podatników z obowiązku ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz usprawnienie procesów rejestracji i kontroli sprzedaży detalicznej w czasie rzeczywistym. Kasy te stanowić mają alternatywę dla obecnie użytkowanych kas rejestrujących.

Według dokumentu, kasa musi posiadać certyfikat kasy wystawiony przez producenta danej kasy. Certyfikat  jest ważny 10 lat od daty wystawienia.

Planuje się, że przepisy rozporządzenia wejdą w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

W Polsce planowane jest wdrożenie rozwiązania opartego na modelu dostawcy rynkowego oprogramowania. Rozwiązanie to ma zbliżone cechy rozwiązania stosowanego w Czechach, Austrii i Chorwacji.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że po stronie wydatków budżetu państwa wystąpią wydatki w kwocie 6 728 000 zł na: sprzęt IT i licencje – 700 000 zł, usługi – 5 928 000 zł, szkolenia – 50 000 zł,promocję projektu – 50 000 zł oraz 22 000 000 zł na zakup infrastruktury.

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum