Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

KE: Nie do organów UE należy decyzja kiedy znosić restrykcje związane z koronawirusem

To do władz państw członkowskich UE należy decyzja w sprawie znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa - podkreślił rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.
Reklama

W środę przewodnicząca KE Ursula von der Leyen ma zaprezentować strategię wyjścia z obostrzeń opartą o rekomendacje Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz międzynarodowego panelu naukowców.

"Określenie kiedy mają być znoszone środki ograniczające jest prerogatywą państw członkowskich. My pracujemy w ostatnich tygodniach nad mapą drogową z rekomendacjami, by upewnić się, że jeśli zacznie się znoszenie restrykcji, będzie to robione w efektywny sposób, z uwzględnianiem sytuacji w innych krajach UE" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Mamer.

Jak zaznaczył trzeba brać pod uwagę to na jakim etapie pandemia jest w konkretnym kraju. Dlatego - tłumaczył rzecznik KE - to władze państw w oparciu o najlepsze informacje jakie mają, będą podejmowały decyzje w sprawie rozluźniania obostrzeń. Mamer dodał, że KE przedstawi jedynie wytyczne i kryteria, w oparciu o które będą podejmowane odpowiednie kroki.

"Oczywiste jest to, że władze krajowe muszą brać pod uwagę sytuację w innych krajach, jeśli chcą, żeby ich decyzje były efektywne. Ale my nie będziemy mówić krajom członkowskim, że oto nadszedł odpowiedni czas żeby rozluźniać restrykcje" - zaznaczył rzecznik.

Z projekt dokumentu, który widziała PAP wynika, że dwa główne kryteria, które proponuje KE w sprawie znoszenia ograniczeń odnoszą się do sytuacji epidemiologicznej oraz możliwości służby zdrowia. Aby można było mówić o łagodzeniu restrykcji rozprzestrzenianie się choroby powinno być znacznie zmniejszone przez dłuższy okres, a liczba wolnych miejsc na oddziałach intensywnej terapii, dostępność pracowników medycznych oraz materiałów ochronnych powinna zapewnić poradzenie sobie ze wzrostem zachorowań.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum