Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

KE proponuje nowy fundusz do inwestowania w strategiczne spółki

Komisja Europejska zaproponowała w piątek utworzenie nowego funduszu o wartości 15 miliardów euro w celu inwestowania w strategiczne spółki, które zostały osłabione w wyniku kryzysu związanego z pandemią koronawirusa.
Reklama

Propozycja, która musi zostać zatwierdzona przez rządy i Parlament Europejski, pojawia się w czasie, gdy firmy na całym świecie stały się podatne na wrogie przejęcia ze względu na spadające ceny akcji i mniejsze możliwości finansowania podczas kryzysu pandemii koronawirusa - zauważa Reuters.

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton powiedział w piątek na konferencji prasowej, że nowy fundusz mógłby kupować udziały lub oferować pożyczki strategicznym firmom w sektorach takich jak opieka zdrowotna, kosmos, obrona, technologie cyfrowe i ekologiczne.

Wsparcie finansowe UE trafiłoby do firm, które - jak mówił Breton - "potrzebują więcej kapitału, aby kontynuować ekspansję".

Komisja oczekuje, że fundusz będzie dźwignią dla ściągnięcia z rynku prywatnego kapitału. Według jej szacunków 15 miliardów euro, które zostaną pożyczone na rynkach finansowych, "może wygenerować inwestycje w wysokości do 150 miliardów euro" w latach 2021-2027.

Budżet UE na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 biliona euro; dodatkowo państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji 750 mld euro w grantach i pożyczkach w ramach instrumentu ożywienia gospodarczego - wynika z propozycji przedstawionych w środę przez KE.

Projekt proponuje kilka nowych źródeł finansowania wydatków UE, w tym zasoby oparte na systemie handlu pozwoleniami na emisję gazów cieplarnianych ETS, podatku cyfrowym, podatku od dużych firm, a także węglowej opłacie granicznej.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum