Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Kina i restauracje w galeriach handlowych będą czynne w niedziele


Zakaz handlu dotyczy jedynie placówek handlowych. Przez placówkę handlową nie należy rozumieć m.in. galerii handlowych, które nadal mogą pozostać otwarte. Właściciele galerii staną przed wyborem zamykania całej galerii lub otwierania jej w celu umożliwienia prowadzenia działalności jedynie przez nieliczną grupę, na którą składają się przede wszystkim kina oraz punkty gastronomiczne - analizują eksperci CPI Property Group.
Reklama

O ile doświadczenia innych krajów wskazują, że kina znajdujące się w galeriach handlowych mogą nie odnotować drastycznego spadku obrotów, o tyle odmienna sytuacja ma się w przypadku restauracji, cukierni czy piekarni. Niektórzy właściciele centrów handlowych donoszą, że kawiarnie i restauracje, które są zlokalizowane w centrach handlowych generują ok. 40 proc. swojego przychodu właśnie w niedziele. Jednocześnie należy zauważyć, że zakaz handlu w niedzielę będzie mieć przełożenie na zmianę sposobu projektowania centrów handlowych, tak aby klienci centrów handlowych mogli przemieszczać się jedynie po tych powierzchniach, w których najemcy będą prowadzić działalność. Powyższe wynika przede wszystkim z tego, że zarówno właściciele centrów handlowych, jak i najemcy będą dążyć do zminimalizowania kosztów funkcjonowania galerii w niedziele.

Na Węgrzech niemal połowa właścicieli centrów handlowych, w których nie funkcjonują kina zdecydowała się na zamknięcie całych centrów handlowych w niedziele. Jednocześnie niektórzy właściciele centrów handlowych, które pozostały otwarte zdecydowali się nawet na podwyższenie stawek czynszu najemcom, którzy mieli możliwość prowadzenia działalności w niedziele.

Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia, kto będzie ponosić opłaty związane z funkcjonowanie centrów handlowych w niedziele tzw. service charge, czy będą to wszyscy najemcy, czy też jedynie ci, którzy prowadzą działalność. Z uwagi na fakt, że koszty te ponoszone są zazwyczaj proporcjonalnie do udziału, wydaje się, że właściciele centrów handlowych obciążą tymi kosztami jedynie przedsiębiorców prowadzących w ten dzień działalność.

Na marginesie należy zauważyć, iż komentowana ustawa wprowadza odpowiedzialność karną osób powierzających wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu wbrew zakazom określonym w ustawie. Oznacza to, że na osoby zarządzające przedsiębiorstwami, które pomimo zakazu będą prowadzić działalność w niedziele może zostać nałożona kara grzywny, a nawet ograniczenia wolności.

CPI PG posiada grunty i portfolio nieruchomości w Czechach, Słowacji, Polsce, Węgrzech, Rumunii i Niemczech.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum