Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Kolejna odsłona sporu między Mariuszem Świtalskim a Forteam Investments

- Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił zażalenie dzieci Mariusza Świtalskiego na zabezpieczenie ich majątku. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie uszczuplania majątku - napisano w komunikacie przesłanym do redakcji przez agencję NBS.
Reklama

- Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił zażalenie na postanowienie Sądu z 25.04.2020 dotyczące zabezpieczenia części majątku dzieci Mariusza Świtalskiego – Nataszy, Mateusza, Marcina i Mikołaja na roszczenia Forteam Investments Ltd. Postanowienie objęło łącznie 80 certyfikatów inwestycyjnych Świtalski FIZ, które Mariusz Świtalski darował na rzecz swojego potomstwa.

W sporze Forteam domaga się od Mariusza Świtalskiego i kontrolowanych przez niego spółek zapłaty kwoty ponad 300 mln zł. Certyfikaty inwestycyjne, będącego obecnie w stanie likwidacji, Świtalski FIZ to jedna z głównych składowych majątku rodziny Świtalskich. 

W związku z m.in. zbyciem przez Mariusza Świtalskiego certyfikatów Świtalski FIZ Prokuratura Okręgowa w Warszawie od sierpnia br. prowadzi śledztwo. Dotyczy ono możliwości popełnienia czynów zabronionych, które dotyczą przede wszystkim: świadomego niezaspokojenia roszczeń Forteam i oszustwa.

Równolegle prowadzone jest także drugie śledztwo – przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Mokotów. Dotyczy ono zbycia przez Krzysztofa Belcarza 12,94% akcji Czerwonej Torebki (nabytych wcześniej od Świtalski FIZ) na rzecz spółki Druga-Sowiniec Capital sp. z o. o. S.K.A. W tym wypadku prokuratura sprawdza czy przy tej transakcji nie doszło do udaremnienia lub uszczuplenia zaspokojenia Forteam - czytamy w komunikacie.

"- Ustosunkowując się do komunikatu Forteam Investments Limited z siedzibą w Limassol, dotyczących postanowienia o oddaleniu zażalenia na udzielone zabezpieczenie, informuję, że kolejne komunikaty PR-owe cypryjskiej spółki stanowią wyłącznie grę w procesie cywilnym i świadczą o uporczywej próbie legitymizacji niezasadnego roszczenia. Forteam kontynuuje instrumentalne działania, mające na celu wytworzenie zniekształconego obrazu rzeczywistości faktycznej i prawnej. Jesteśmy przekonani, że w toku procesu sądowego, wskazany zostanie brak podstaw zgłaszanych roszczeń, co umożliwi dochodzenie odszkodowania od spółki Forteam oraz jej właściciela Delta Capital Partners - komentuje powyższe oświadczenie Borys Nowaczyk, radca prawny reprezentujący Mariusz Świtalskiego w tym sporze.

8 maja 2015 r., Forteam zakupił od Czerwonej Torebki 100% akcji Małpka S.A., właściciela sieci sklepów Małpka Express. W rozliczeniu transakcji Forteam zbył swój pakiet akcji (16,18%) Czerwonej Torebki. W umowie wskazano, że strony mają świadomość, iż w celu osiągnięcia progu rentowności tej spółki wymagane jest dalsze znaczne finansowanie. 

Mariusz Świtalski i Sowiniec Group zawarły z Forteam Umowę Gwarancji, która gwarantowała Forteam uzyskanie gwarantowanego zwrotu z inwestycji w Małpkę w przypadku późniejszej odsprzedaży sieci Małpka Express podmiotowi trzeciemu. Mariusz Świtalski złożył na piśmie oświadczenie, iż dysponuje on osobiście majątkiem niezbędnym do wywiązania się z zawartej Umowy Gwarancyjnej.
Gdy Forteam próbował sprzedać Małpka Express w 2018 r., nie był w stanie uzyskać ceny równej lub przewyższającej minimalną cenę sprzedaży określoną w Umowie Gwarancji. Mariusz Świtalski nie skorzystał z prawa pierwszej oferty i nie odkupił Małpki Express za gwarantowaną cenę.
W związku z tym, 28 grudnia 2018 r. Forteam powiadomił Mariusza Świtalskiego o konieczności przekazania środków pieniężnych należnych Forteam na podstawie Umowy Gwarancji, a w kolejnym kroku złożył wniosek o zabezpieczenie roszczeń i wstąpił na drogę powództwa cywilnego.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum