Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Konfederacja Lewiatan: sprzedaż RTV i AGD idzie w kierunku zera

Sprzedaż detaliczna kontynuuje marsz w kierunku zera - ocenił Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan, komentując poniedziałkowe dane GUS. Zwrócił uwagę, że spada sprzedaż m.in. artykułów RTV i AGD.
Reklama

Jak podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu rdr wzrosła o 2,0 proc., a mdm zwiększyła się o 1,2 proc.

"Sprzedaż detaliczna kontynuuje marsz w kierunku zera. Roczny jej wzrost w lipcu, na poziomie 2 proc. jest niższy niż przed miesiącem" - zauważył ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. W ocenie Zielonki ten wynik można uznać za pozytywne zaskoczenie.

"Przed rokiem lipiec miał o jeden dzień roboczy więcej niż w tym roku. Pozytywnie też zaskakuje sprzedaż w ujęciu miesięcznym, kiedy wzrosła o 1,2 proc." - stwierdził. Dodał, że w czerwcu w ujęciu miesięcznym sprzedaż spadała, co było oznaką, że miesiące wakacyjne mogą okazać się znacznie gorsze niż przed rokiem.

Jak zaznaczył Zielonka, na sprzedaży detalicznej "nadal silnie odciska się wzrost cen wielu produktów". Zwrócił uwagę, że w skali roku konsumenci kupują mniej paliw. "Wzrosty cen i braki na rynku widać również w branży motoryzacyjnej, która notuje największy spadek sprzedaży w lipcu, w ujęciu rocznym o 15,1 proc. Spada również sprzedaż artykułów RTV i AGD" - podkreślił w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.

Ekspert wskazał też na grupy produktów, których sprzedaż rośnie: to głównie dobra podstawowe - żywność, napoje, ubrania. "Albo zaczynamy oszczędzać albo mieć trudności, żeby wiązać koniec z końcem" - podsumował. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum