Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Konfederacja: węgla może zabraknąć połowie odbiorców indywidualnych w Polsce

Przedstawiciele Konfederacji oświadczyli w poniedziałek w Sejmie, że tej zimy nawet połowie odbiorców indywidualnych w Polsce może zabraknąć węgla, a niedobór tego surowca nie jest wynikiem działań zbrojnych w Ukrainie, a braku przygotowań ze strony rządu.
Reklama

"Wiemy już, że w tym roku może zabraknąć od 3 do 4 milionów ton węgla - to około połowa zapotrzebowania indywidualnych odbiorców, czyli wszystkich tych, którzy ogrzewają własne domostwa węglem" - ocenił szef koła poselskiego Konfederacji Jakub Kulesza na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Tymczasem - zdaniem posła - zarządzanie przez rząd aktywami państwowymi i spółkami energetycznymi czy węglowymi to "festiwal karuzeli zmian kadrowych, polegający na tym, że jeden polityk PiS z drugim politykiem PiS prześcigają się, kto czyich ludzi szybciej wymieni". Dodał, że kryzys węglowy, może być przez premiera Mateusza Morawieckiego wykorzystywany "do pozbycia się niewygodnych ludzi wicepremiera Jacka Sasina", a dobro Polaków "stoi po prostu na ostatnim miejscu".

"Premier radzi Polakom, by już teraz zaczęli ocieplać domy - jest to rada bardzo bezczelna, w zasadzie nieprzystająca do potrzeb Polaków, z których większość po porostu nie była przygotowana na sytuację, w której nie tylko węgiel będzie tak drogi, ale po prostu może go zabraknąć" - mówił Kulesza.

W minioną środę premier zachęcał Polaków do skorzystania z programu "Czyste Powietrze" prefinansującego m.in. termomodernizację domów. "Drodzy rodacy, naprawdę skorzystajcie z tego. Postarajcie się ocieplić domy w miarę możliwości jeszcze przed tym sezonem grzewczym" - apelował szef rządu.

Rzecznik prasowy partii Korwin Wojciech Machulski ocenił z kolei, że decyzja premiera o zakupie 4,5 mln ton węgla przez określone spółki Skarbu Państwa i odsprzedaniu go klientom indywidualnym jest problematyczna; zarówno - jak mówił - ze względu na krótki termin jej realizacji, jaki i koszt transportu surowca.

Zgodnie z decyzją Morawieckiego z 13 lipca br. PGE Paliwa oraz Węglokoks do 31 sierpnia mają zakupić łącznie 4,5 mln ton węgla energetycznego, który ma być wykorzystywany przez gospodarstwa domowe.

"Groźba zimnych domów u Polaków jest naprawdę realna (...) Jak to jest, że w Polsce mówiliśmy, że mamy węgla na 200 lat, że właściwie na nim śpimy, że jesteśmy energetycznie zabezpieczeni, a teraz, kiedy przychodzi pierwszy lepszy kryzys, to okazuje się, że możemy marznąć tej zimy w domu?" - mówił Machulski.

W jego ocenie niedobór węgla nie jest wynikiem działań zbrojnych w Ukrainie, a braku przygotowań rządzących.

Z kolei w ocenie mec. Jakuba Kalusa z biura prawnego Konfederacji rząd PiS, likwidując - jak mówił - polskie górnictwo, nie zważał na bezpieczeństwo Polaków. "Polska leży na czarnym złocie; można by powiedzieć, że tego typu rządy (jak) rządy PiS i wszystkich (jego) poprzedników, doprowadziłyby do tego, że nawet na Saharze zabrakłoby piasku" - dodał.

Kalus przypomniał ponadto, że w maju Konfederacja złożyła projekt ustawy pt. "Tani węgiel", w który proponuje zniesienie VAT, CIT i akcyzy na węgiel. (PAP)Autorka: Maria Łapińska

mar/ ann/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum