Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Koniunktura w handlu niższa od średniej z ostatniej dekady

Koniunktura w handlu w IV kwartale 2022 r. pogorszyła się. Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH zmniejszyła się wciągu kwartału o 1,7 pkt i wynosi -12,9 pkt. Jest niższa od średniej dla czwartego kwartału z ostatnich dziesięciu lat (wynosi ona -6,4 pkt) oraz od poziomu odnotowanego przed rokiem (-5,7 pkt w IV kwartale 2021 r.).
Reklama

Przedsiębiorcy ocenili swoją ogólną kondycję jako dobrą - saldo odpowiedzi na to pytanie wyniosło 32,3 pkt. Na aktualne saldo złożył się następujący rozkład odpowiedzi: 39,6% badanych przedsiębiorstw uznało ogólną kondycję swojego przedsiębiorstwa za dobrą, 53,1% ankietowanych za średnią, natomiast 7,3% za słabą. Podobnie jak w poprzednim kwartale przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w najbliższych 6 miesiącach są pesymistyczne.

Trudna przyszłość przedsiębiorstw handlowych 

Podobnie jak w poprzednich kwartałach, możliwości poprawy sytuacji przedsiębiorstw handlowych ograniczały następujące czynniki: koszty zatrudnienia pracowników, niedostateczny popyt oraz konkurencja. Utrzymała się również dotkliwość dwóch czynników, takich jak: wysokość oprocentowania kredytów oraz niedostateczna podaż.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum