Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Koniunktura w handlu pogorszyła się, pesymistyczne perspektywy

Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGTRD) zmniejszyła się w ciągu kwartału o 6,3 pkt i wynosi -11,2 pkt. Jest znacząco niższa od średniej dla trzeciego kwartału z ostatnich dziesięciu lat (wynosi ona -2,2 pkt) oraz od poziomu odnotowanego przed rokiem (0,3 pkt w III kw. 2021 r.).
Reklama

Przedsiębiorcy ocenili swoją ogólną kondycję jako dobrą - saldo odpowiedzi na to pytanie wyniosło 37,6 pkt. Na aktualne saldo złożył się następujący rozkład odpowiedzi: 45,5% badanych przedsiębiorstw uznało ogólną kondycję swojego przedsiębiorstwa za dobrą, 46,6% ankietowanych za średnią, natomiast 7,9% za słabą.

Handel pesymistycznie o przyszłości

Przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w najbliższych 6 miesiącach są jednak pesymistyczne. Podobnie jak w poprzednich kwartałach, możliwości poprawy sytuacji przedsiębiorstw handlowych ograniczały następujące czynniki: koszty zatrudnienia pracowników, niedostateczny popyt oraz konkurencja. W ciągu kwartału istotnie wzrosła dotkliwość dwóch czynników, takich jak: wysokość oprocentowania kredytów oraz niedostateczna podaż.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum