Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Konsultacje projektu rozporządzenia ws. maksymalnych marż w sprzedaży maseczek do 4 maja

Do 4 maja br. potrwają konsultacje projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju ws. maksymalnych marż hurtowych i detalicznych stosowanych w sprzedaży niektórych maseczek - wynika z informacji umieszczonych na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Reklama

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektowanego rozporządzenia, w marcu 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, której zawarto delegację dla ministra właściwego ds. gospodarki do wydania rozporządzenia ustanawiającego maksymalne marże stosowane w sprzedaży towarów lub usług mających istotne znaczenie dla ochrony zdrowia (...).

Towarem spełniającym przesłanki mającym istotne znaczenie dla ochrony życia lub bezpieczeństwa ludzi są maseczki stosowane do zakrywania ust i nosa - czytamy.

W uzasadnieniu wskazano że, z uwagi na wyjątkową sytuację i ogłoszony stan epidemii COVID-19 (rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 kwietnia 2020 r.), od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa przy użyciu np. maseczek lub masek podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu.

"Mając powyższe na uwadze zasadnym jest określenie maksymalnych marż hurtowych i detalicznych dla tych produktów w celu ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi, polegającymi na zawyżaniu ceny sprzedaży tych produktów w stosunku do cen sprzed okresu epidemii" - podano.

"Oznacza to, że przedsiębiorstwa (dystrybutorzy, pośrednicy sprzedawcy) w swojej działalności będą musieli uwzględnić ograniczenie cenowe wynikające z maksymalnej marży na te wyroby. Celem tego działania jest ochrona obywateli przed nieproporcjonalnym wzrostem cen na wyrób wykorzystywany w okresie obowiązywania przepisów nakładających obowiązek zakrywania ust i nosa i zapewnienie stabilności cen tych wyrobów na rynku polskim w okresie epidemii wirusa SARS-CoV-2" - czytamy.

Resort rozwoju podkreślił w uzasadnieniu, że projektowane rozporządzenie będzie mieć pozytywny wpływ na sytuację ekonomiczną i społeczną obywateli, w tym szczególnie rodzin, osób niepełnosprawnych oraz osób starszych.

Wskazano, że projekt jest zgodny z prawem Unii Europejskiej i nie wymaga przedstawienia właściwym instytucjom i organom UE. (PAP)

lgs/ dym/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum