Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Koszty zatrudnienia pracowników hamują rozwój firm handlowych

Koniunktura w handlu w Polsce w II kwartale 2021 r. pogorszyła się, ale przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w najbliższych 6 miesiącach są optymistyczne - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.
Reklama

Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGTRD) zmniejszyła się w ciągu kwartału o 5,2 pkt i wynosi -4,9 pkt. Jest również niższa od średniej dla drugiego kwartału z ostatnich dziesięciu lat (wynosi ona -1,3 pkt) oraz od poziomu odnotowanego przed rokiem (6,0 pkt w II kw. 2021 r.).

Przedsiębiorcy ocenili swoją ogólną kondycję jako dobrą - saldo odpowiedzi na to pytanie wyniosło 35,4 pkt. Na aktualne saldo złożył się następujący rozkład odpowiedzi: 41,9% badanych przedsiębiorstw uznało ogólną kondycję swojego przedsiębiorstwa za dobrą, 51,6% ankietowanych za średnią, natomiast 6,5% za słabą.

Przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w najbliższych 6 miesiącach są jednak optymistyczne. Podobnie jak w poprzednich kwartałach, możliwości poprawy sytuacji przedsiębiorstw handlowych ograniczały następujące czynniki: koszty zatrudnienia pracowników, niedostateczny popyt oraz konkurencja. Spadła natomiast dotkliwość następujących czynników, takich jak: ni dostateczna podaż, wysokość oprocentowania kredytów oraz możliwość uzyskania kredytów.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum