Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Kowalczyk: W Polsce są spore zapasy zbóż

Efekt cenowy zbóż będziemy nadal obserwować; przez blokowanie ukraińskich portów Morza Czarnego i brak eksportu do krajów, które go potrzebują, sytuacja może się jeszcze pogarszać, jak tylko zapasy będą się kończyły - ocenił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Reklama

Zdaniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka wojna na Ukrainie wpływa na polskie rolnictwo m.in. poprzez wzrost cen gazu, nawozów oraz zbóż.

Wojna na Ukrainie a polskie rolnictwo

"Myślę, że ten efekt cenowy będziemy nadal obserwować, dlatego że blokowanie ukraińskich portów Morza Czarnego i brak eksportu do krajów, które potrzebują zbóż powoduje, że sytuacja może się jeszcze pogarszać, jak tylko zapasy będą się kończyły. Stąd wielkie starania, aby wspomóc Ukrainę w eksporcie szczególnie pszenicy do krajów, które potrzebują tej pszenicy - krajów Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu" - powiedział Kowalczyk w piątek w Radiu Wnet.

Według szefa MRiRW w przypadku klęski głodu w krajach, które doświadczyłyby niedoboru żywności, może dojść do niekontrolowanej humanitarnej migracji.

W Polsce są spore zapasy zbóż

Minister zapewnił, że w Polsce zostały spore zapasy zbóż, pszenicy. "To dobrze, bo na to drugie półrocze musimy się bardzo dobrze przygotować" - powiedział. Jak dodał, od stycznia tego roku Polska nie eksportowała dużo zbóż, "mimo że nie zakazywaliśmy formalnie, ale jednak rolnicy czując sytuację i obserwując to, co się dzieje na świecie, przytrzymywali te zboża. Myślę, że dobrze robili, dlatego że na przyszły sezon pożniwny na pewno nie powinno być zboże tańsze" - powiedział.

Szef MRiRW wielokrotnie wcześniej podkreślał, że Ukraina jest ogromnym eksporterem zboża, ale sprzedaje je głównie do krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum