Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

KPMG na Internetowym FRSiH: Procesy przejęć zaczęły się odmrażać

Od czerwca procesy transakcyjne zaczęły się odmrażać, nie brakuje inwestorów, a pandemia będzie teraz jeszcze bardziej determinować decyzje właścicieli dotyczące sprzedaży. - Od strony operacyjne transakcje toczą się i będą się toczyć, a pandemia nie przeszkadza – mówił Piotr Grauer, dyrektor, Deal Advisory, Zespół Fuzji i Przejęć KPMG, podczas debaty „2020 – rok zmian czy stagnacji? Nowy impuls w konsolidacji branży spożywczej” w ramach Internetowego Forum Rynku Spożywczego i Handlu.
Reklama

- Obecnie finalizują się transakcje jeszcze sprzed pandemii. Od czerwca czy od końca maja procesy transakcyjne zaczęły się odmrażać i teraz mają szanse się sfinalizować. Uruchamiają się też procesy w branżach, które nie zostały zbytnio dotknięte przez pandemię, a branża spożywcza nie jest na szczęście tą, która została zbyt mocno dotknięta. Raczej nie spodziewałbym się wysypu transakcji firm w dużych kłopotach przez pandemię, a bardziej transakcji firm, które sobie nieźle radzą, albo są w czasie sukcesji i pandemia będzie teraz jeszcze bardziej determinować decyzje właścicieli dotyczące sprzedaży - mówił Piotr Grauer w trakcie debaty internetowej.

- Nie brakuje inwestorów i to nie tylko w branży spożywczej. To są fundusze, które maja pieniądze, a te zadomowione na polskim rynku czują, że to jest czas kupna dobrych firm bez przepłacania. Uaktywnili się też inwestorzy zagraniczni, którzy szukali potencjalnych celów od wielu lat i też uważają, że dziś będzie lepszy czas na sfinalizowanie transakcji, bo skłonność właścicieli do sprzedaży będzie większa - dodał.

- Jeśli chodzi o same procesy transakcyjne to byliśmy na taką sytuację przygotowani, w tym sensie, że już wcześniej był zdalny tryb czy elektroniczny obieg dokumentów. I jako doradcy niespecjalnie musieliśmy przestawiać się na jakiś nowy rodzaj pracy, choć jest problem ze spotkaniami przez co trochę się to przeciąga w czasie. Druga rzecz to to, że procesy trwają wolniej, bo wszystko działa na zwolnionych obrotach.  Od strony operacyjne transakcje toczą się i będą się toczyć, a pandemia nie przeszkadza – mówił też Piotr Grauer.

Ocenił, że branża spożywcza w 80 proc. jest branżą, w której funduszom inwestycyjnym trudno jest pomnożyć pieniądze, ze względu na to że charakteryzuje się stabilnością, a nie dużymi stopami zwrotu. To co charakteryzuje tę branżę, to rozdrobnienie i brak wykorzystanych różnych synergii, co jest motywem do wykorzystania dla inwestorów branżowych, jednak w Polsce mało jest firm branżowych, które umieją przeprowadzać akwizycje w sektorze spożywczym, a te kilka firm, takich jak np. Maspex czy Graal to wyjątki potwierdzające regułę. 

Całość na portalspozywczy.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum