Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

KPMG: Przed nami fala dużych transakcji na rynku handlu detalicznego

W portfelach funduszy private equity jest jeszcze wiele ciekawych aktywów handlowych, które w ciągu kilku lat mogą zmienić właściciela. Zdaniem Piotra Grauera, dyrektora w dziale Corporate Finance KPMG, można się spodziewać przynajmniej jeszcze jednej fali przejęć przez fundusze private equity. W kolejnej fali zakupów przyjdzie czas na naprawdę duże transakcje.
Reklama

Zwraca on uwagę, iż segment mniejszych i średnich formatów, czyli supermarketów i sklepów convinience, konsoliduje się obecnie na poziomie lokalnych i regionalnych sieci, przyłączanych do większych podmiotów, które w ten sposób budują skalę. Także w tym roku możliwe są kolejne takie transakcje.
- W mniejszych miastach i miasteczkach działają jeszcze całkiem dobrze prosperujące sklepy w formacie supermarketu, które w rękach obecnego właściciela mają ograniczone możliwości rozwoju, ale stanowią atrakcyjne aktywa dla większych graczy - mówi Piotr Grauer.
Z kolei wśród grupy większych podmiotów jest kilka sieci, za którymi stoją fundusze private equity - te sieci potrzebują szybkiego wzrostu, a do tego konieczne jest zwiększenie skali. Operatorzy muszą dwu-, trzykrotnie zwiększyć biznes, aby przynieść inwestorom finansowym satysfakcjonujący zwrot z inwestycji.
- Mamy więc popyt, mamy graczy z pieniędzmi i silną motywacją do kolejnych przejęć i mamy też podaż, bo szereg małych sieci wystawia się na sprzedaż. Są po prostu za małe, aby w dłuższym okresie działać samodzielnie, a jednocześnie są atrakcyjne jako cele akwizycyjne. Szereg tego typu transakcji zostało zamkniętych w 2013 r. i można się spodziewać, że w 2014 r. nastąpią kolejne - mówi dyrektor KPMG.
Natomiast na większe transakcje będziemy musieli jeszcze poczekać. Jednak, kiedy już się zaczną, można spodziewać się fali dużych przejęć.
- W przypadku kluczowych akwizycji z ostatnich lat są to jeszcze dość młode inwestycje. Mam tu na myśli zakupy Enterprise Investors (Dino), Mid Europa Partners (Żabka) czy Adventu (Eko), więc nie ma jeszcze palącej potrzeby, aby sprzedawać niedawno przejęte i dopiero rozwijane projekty. Transakcje sprzedaży wśród dużych graczy wkrótce się pojawią, ale nie w najbliższych miesiącach. Sądzę, że nastąpi to dopiero w ciągu 2-3 lat - mówi Piotr Grauer.

Jego zdaniem, rynek rośnie na tyle dynamicznie, że można się spodziewać przynajmniej jeszcze jednej fali przejęć przez fundusze private equity, które wejdą w miejsce obecnych właścicieli. Tak jak to miało miejsce w przypadku spółki Żabka, którą od pierwszego właściciela kupił fundusz Penta Investments, a następnie sprzedał ją obecnemu właścicielowi - Mid Europa Partners.
- Moim zdaniem w kolejnej fali zakupów przyjdzie czas na naprawdę duże transakcje. Największe projekty handlowe mogą zostać kupione przez duże fundusze zagraniczne, których teraz jeszcze nie ma w Polsce. Będą one przejmować rozbudowane, dobrze funkcjonujące platformy handlowe, by tworzyć na ich bazie projekty regionalne, np. Polska, Rumunia, Bułgaria, szukać konfiguracji międzynarodowych lub rozszerzać koncept na inne formaty i tworzyć potężne konglomeraty o jeszcze większej sile zakupowej - przewiduje dyrektor KPMG. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum