Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Krajowa Grupa Spożywcza idzie na zakupy. Kto w koszyku?

Czy MAP prowadzi negocjacje ws. wykupu sieci Żabka? Tego nie wiemy. Czy sieć Żabka jest przygotowywana do sprzedaży? Możemy się domyślać, że tak. Czy Krajowa Grupa Spożywcza jest chętna na taki zakup?  Wiemy, że szykuje się do zakupów.
Reklama

14 listopada pisaliśmy, że posłowie zaintrygowani wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego o sieci Żabka zwrócili się do rządu z pytaniem o plany wykupienia tych placówek. Pytanie główne to: czy MAP prowadzi takie negocjacje? Ministerstwo odpowiedziało bardzo lakonicznie, ale wiemy, że  30 listopada odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej a jeden z punktów obrad to: "Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie udziałów/akcji w spółkach z sektora rolno-spożywczego, o wartości przekraczającej 10.000.000,00 złotych lub 0,5% sumy aktywów". Grupa szykuje więc zakup, nie wiemy jednak jak duży ani o jaki podmiot chodzi.

Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego o Żabce poruszyła rynek

Przypomnijmy, na początku października Jarosław Kaczyński zaskoczył rynek podczas swojego przemówienia w Puławach. Prezes PiS został zapytany o możliwość wykupu obcego kapitału przez Polską Grupę Spożywczą. 

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że Polska Grupa Spożywcza zamierza kupić sieć sklepów Żabka: "Choćby w tej chwili jest już chyba podjęta decyzja, że sieci elektryczne linii kolejowych, to duże przedsiębiorstwo, mają też dużą sieć przekazu energii elektrycznej, że zostanie w bardzo krótkim czasie odkupione. Właśnie od jednego z funduszy amerykańskich. A ten sam fundusz jest właścicielem Żabki. Wiecie państwo, co to jest Żabka. Te sklepy też być może zostaną odkupione. Idziemy w tym kierunku."

Grupa posłów (Joanna Mucha, Hanna Gill-Piątek, Paulina Hennig-Kloska, Mirosław Suchoń, Tomasz Zimoch, Paweł Zalewski) zwróciła się do ministra aktywów państwowych z pytaniem o plany wykupienia sieci sklepów Żabka od funduszu CVC.

 

 

Lakoniczna odpowiedź ministerstwa...

W odpowiedzi na interpelację posłanki Joanny Muchy z 26 października br. w sprawie planu wykupienia sieci sklepów Żabka od funduszu CVC, ministerstwo odpowiedziało bardzo lakonicznie: (...) KGS S.A., dążąc do stałego rozwoju, prowadzi szeroko zakrojone analizy i działania na rynku, mające na celu dalsze wzmocnienie zarówno Spółki, jak i całej Grupy Kapitałowej KGS. W ocenie zarządu KGS S.A., rozwój działalności handlowej przez podmioty funkcjonujące na rynku spożywczym jest kierunkiem perspektywicznym, który pozostaje w kręgu zainteresowania spółki - napisano w odpowiedzi, której w imieniu Ministra Aktywów Państwowych udzielił Andrzej Śliwka, podsekretarz stanu MAP.

 

 

Szykuje się NWZ Krajowej Grupy Spożywczej. Jakie decyzje?

Zarząd Krajowej Grupy Spożywczej z siedzibą w Toruniu zwołał Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, które odbyło się 30 listopada 2022 roku, o godz. 12. 00, w siedzibie spółki. Porządek obrad: 

1. Otwarcie Zgromadzenia.
2. Wybór Przewodniczącego Zgromadzenia.
3. Stwierdzenie prawidłowości zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki i jego zdolności do podejmowania uchwał.
4. Przyjęcie porządku obrad Zgromadzenia.
5. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie udziałów/akcji w spółkach z sektora rolno-spożywczego, o wartości przekraczającej 10.000.000,00 złotych lub 0,5% sumy aktywów.
6. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości niezabudowanych położonych w Gryficach, o wartości rynkowej przekraczającej 1.500.000,00 złotych lub 0,1% sumy aktywów.
7. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej położonej w Łapach, wraz z prawem własności budynków, budowli i urządzeń oraz z wyposażeniem, znajdujących się na tej nieruchomości, o wartości rynkowej przekraczającej 1.500.000,00 złotych lub 0,1% sumy aktywów.
8. Podjęcie uchwał w sprawie określenia wykonywania prawa głosu na Zgromadzeniach Wspólników spółek zależnych, w których Krajowa Grupa Spożywcza S.A. posiada ponad 50% udziałów, w sprawie zbycia nieruchomości.
9. Zamknięcie obrad.

Na 19 grudnia również zostało zwołane walne zgromadzenie, które ma podjąć uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki, poprzez emisję akcji zwykłych imiennych serii S, które zostaną zaoferowane w trybie subskrypcji prywatnej Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa, z pozbawieniem w całości prawa poboru tych akcji akcjonariuszy spółki. Kapitał ma zostać podniesiony z 1,295 mld zł do nie więcej niż 1,552 mld zł.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (3)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum