Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Krajowa Grupa Spożywcza z 13 mln zł pomocy publicznej

12 maja br. Sąd Rejonowy w Toruniu dokonał wpisu świadczącego o zmianie nazwy firmy „Krajowa Spółka Cukrowa Spółka Akcyjna” na „Krajowa Grupa Spożywcza Spółka Akcyjna”. Nowy podmiot - KGS - ma kapitał zakładowy w wysokości 1,3 mld zł. W 2021 r. otrzymał 13 mln zł pomocy publicznej.
Reklama

Krajowa spółka Cukrowa zarejestrowała ostatnio nowe logo:

Screenshot 2022-05-31 at 13-08-51 zt22_2022.pdf.png
Screenshot 2022-05-31 at 13-08-51 zt22_2022.pdf.png

W skład KSC wchodzą: PZZ w Stoisławiu, ICS Moldova Zahar, PPZ Trzemeszno, DANKO, Poznańska Hodowla Roślin, Małopolska Hodowla Roślin, Fabryka Cukierków „Pszczółka”, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorsko – Mazurska Hodowla Ziemniaka, „ZETPEZET” w Pile, ELEWARR, Zamojskie Zakłady Zbożowe, KR Kietrz, Polanowice.

W 2021 r. firma otrzymała 13 mln zł pomocy publicznej. Jest to dotacja Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (pomoc na projekty badawczo-rozwojowe: eksperymentalne prace rozwojowe). Jest to jedna z najwyższych dotacji w historii spółki. W 2004 r. firma otrzymała aż 28,7 mln zł.

Krajowa Grupa Spożywcza stała się faktem

W ostatnich dniach marca br. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin podał informację o podpisaniu umowy o przekazaniu przez KOWR nadzoru właścicielskiego nad 7 spółkami z sektora rolno-spożywczego, która pozwala sfinalizować proces tworzenia Krajowej Grupy Spożywczej.

- Elementem, który przyświecał nam przy powołaniu Krajowej Grupy Spożywczej jest kwestia związana z pośrednią możliwością stabilizowania cen. Wynika to przede wszystkim z tego, ze Krajowa Grupa Spożywcza będzie podmiotem. Skarb Państwa będzie miał dominujący charakter. Będzie partnersko podchodzić do relacji z polskim rolnikiem – mówił wtedy wiceminister.

- Krajowa Grupa Spożywcza jest podmiotem, który zwiększy w stosunku do Krajowej Spółki Cukrowej przychody o blisko 30 proc. i będzie sukcesywnie rozwijał każdy z segmentów, który ma – dodał.

Szacowane przychody Krajowej Grupy Spożywczej będą oscylowały na poziomie 3,5 mld zł rocznie, co będzie stanowiło wzrost o 35 proc. w stosunku do obecnych przychodów KSC. Nastąpi dywersyfikacja działalności spółek Skarbu Państwa m.in.: rozpoczęcie działalności w nowych segmentach jak nasiennictwo, hodowla roślin, wzrost przychodu w sektorze zboża i mąki o ponad 300 mln zł, a w sektorze skrobi o blisko 50 mln zł.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum