Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Kraków rezygnuje z opłaty targowej

Od 1 marca nie będzie pobierana opłata targowa od osób sprzedających towary na targowiskach w Krakowie. Decyzja podyktowana jest dużymi kosztami jej poboru i spadającymi od lat wpływami z tego tytułu. Ma także wspomóc handel o charakterze rodzinnym i lokalnym.
Reklama

Z inicjatywą zniesienia opłaty targowej wystąpił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a jego pomysł poparli jednogłośnie radni.

Jak przypomniał w czwartek krakowski magistrat, obecnie decyzja o pobieraniu opłaty targowej leży w rękach samorządu - w tym sensie opłata ma charakter fakultatywny. Do jej wnoszenia zobowiązane są osoby sprzedające towary "pod gołym niebem" - na targowiskach (np. placach, giełdach), a także poza nimi, na chodnikach czy parkingach, jak również na okolicznościowych targach czy jarmarkach.

Na terenie Krakowa opłata targowa została wprowadzona uchwałą rady miasta z listopada 2015 r. Trzy lata później radni podjęli uchwałę znoszącą opłatę na trzech targowiskach. W 2021 r. z powodu obostrzeń pandemicznych i zamrożenia handlu rząd zawiesił pobór opłaty targowej w całym kraju, a gminy otrzymały rekompensatę utraconych z tego tytułu dochodów.

Małe środki z opłaty targowej

Według danych magistratu w Krakowie środki uzyskiwane z opłaty targowej stanowiły średnio 0,04 proc. planowanych rocznych dochodów miasta ogółem. Z roku na rok wpływy te malały, m.in. w związku z przenoszeniem sprzedaży do budynków i lokali - opłata targowa nie jest pobierana od sprzedaży odbywającej się w budynkach, halach, boksach handlowych czy innych obiektach budowlanych znajdujących się na targowisku, za które jest płacony podatek od nieruchomości.

Jak argumentowano, miasto zdecydowało się zrezygnować z tej daniny w obliczu coraz mniejszych dochodów z opłaty w zestawieniu ze stosunkowo dużym kosztem jej egzekwowania, a także trudności ze znalezieniem chętnych do pełnienia funkcji inkasenta, spowodowane m.in. roczną przerwą w poborze opłaty.

Dodatkową okolicznością jest obowiązująca od tego roku ustawa dotycząca ułatwień w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników, która wprowadza dla tej grupy handlujących różne udogodnienia, a wśród nich zwolnienie z opłaty targowej.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum