Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Kto zmienił handlowe barwy w 2020 roku?

Handel w 2020 roku mierzył się z kilkoma lockdownami, koniecznością przemodelowania łańcuchów dostaw oraz boomem w e-commerce. Zmian personalnych było nieco mniej niż w standardowych czasach, ale w wielu przypadkach doniosłe. I tak w 2020 roku nowi szefowie pojawili się w UOKiK, Carrefour, Lidl, SPAR, Intermarche, IKEA i Ruch.

Wszystkim, którzy przez cały nietypowy 2020 rok starali się pracować "normalnie" redakcja DlaHandlu.pl życzy Dobrych Świąt!
Reklama

27 stycznia premier Mateusz Morawiecki oficjalnie powołał Tomasza Chróstnego na stanowisko prezesa UOKiK. Wcześniej od sierpnia 2019 roku Chróstny był wiceprezesem Urzędu i odpowiadał za ochronę konsumentów oraz przygotowanie Urzędu do zadań związanych z ograniczaniem zatorów płatniczych w gospodarce. Wcześniej pracował w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a następnie w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, gdzie pełnił funkcję dyrektora Departamentu Analiz Gospodarczych.

W styczniu Carrefour ogłosił, że François-Melchior de Polignac zastąpi Guillaume'a de Colonges na stanowisku dyrektora wykonawczego w Europie Północnej i Wschodniej. Guillaume de Colonges, który m.in. wprowadził polski oddział Carrefoura w erę transformacji żywieniowej, został z kolei dyrektorem wykonawczym ds. towarów, dostaw i formatów na poziomie grupy oraz dyrektorem zarządzającym Carrefour w Tajwanie. W lutym nowym dyrektorem finansowym, nieruchomości i ekspansji w randze członka zarządu w Polsce został Jean-François Dohogne. Zastąpił on na tym stanowisku Jadwigę Zientarę, która objęła z kolei funkcję dyrektora finansowego, bezpieczeństwa IT i usług finansowych w Carrefour Rumunia. Do zarządu weszli również Marek Lipka (dyrektor handlowy) oraz Michał Sacha (dyrektor marketingu, digital, IT, e-commerce i usług finansowych).
Prawdziwa niespodzianka miała miejsce w lipcu. Christophe Rabatel, od lipca 2018 roku dyrektor generalny Carrefour Polska, od 1 września objał stanowisko dyrektora generalnego sieci we Włoszech oraz członka zarządu Grupy Carrefour. Rabatel zastąpił Gérarda Lavinay, który przeszedł na emeryturę. Rabatela w Polsce zastąpił Tareck Ouaibi, od lutego 2019 jest dyrektorem operacyjnym Carrefour Polska, a od 1 września tymczasowym dyrektorem generalnym. We wrześniu w strukturach sieci nastąpiła kolejna zmiana - Krzysztof Łagowski objął funkcję Head of Convenience w spółce Carrefour Polska. Zastąpił Michała Florkiewicza, który został dyrektorem ds. rozwoju ommichannel. Krzysztof Łagowski ostatnie dwa lata pracował dla Deloitte jako director strategic consulting. Prawie 11 pracował dla PKN Orlen pełniąc m.in. funkcję dyrektora wykonawczego ds. handlu detalicznego, gdzie zarządzał siecią 2700 punktów handlowo usługowych.
Na początku 2020 roku Lidl poinformował o zmianie szefa polskiego oddziału. Maksymilian Braniecki, dotychczasowy prezes Lidl Polska, awansował do zarządu spółki Lidl Stiftung&Co. KG, odpowiedzialnej za zarządzanie działalnością Lidla na całym świecie. W Polsce jego rolę od marca przejął Włodzimierz Wlaźlak, dotychczasowy członek zarządu Lidl Polska, od 17 lat związany z Lidl Polska. Praktykę zdobywał w obszarach ekspansji oraz sprzedaży. Ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu regionalną spółką sprzedaży. W ubiegłym roku czasowo zastępował członka zarządu spółki narodowej Lidl Niemcy. Dwa miesiące później podano, że Schwarz Group, właściciel sieci Lidl i Kaufland, mianowała Gerda Chrzanowskiego nowym dyrektorem generalnym. Chrzanowski, który zastąpi Klausa Gehriga, otrzymał nominację ze skutkiem natychmiastowym. Chrzanowski był członkiem zarządu Lidla w latach 2008-2014. Następnie kierował zarządem Schwarz Central Services. Niedawno dowiedzieliśmy się, że Ignazio Paternò, dyrektor generalny, opuszcza Lidla. Oficjalnie z powodu trudności związanych z dojazdami z Włoch do Niemiec. Paternò był dyrektorem generalnym w niemieckiej sieci dyskontowej zaledwie od kilku miesięcy - chociaż był już dyrektorem generalnym „ad interim” od kwietnia 2019 r. Ponadto, od kilku miesięcy polski oddział ma nowego dyrektora zakupów. Został nim Bartosz Grzesiak, który awansował w strukturze firmy. Bartosz Grzesiak z siecią Lidl jest związany od 2005 rok. Przez ten okres zajmował stanowiska: director packaging management, purchasing execiutive, FMCG buyer, FMCG senior buyer, a od marca 2020 r. buying director.

Na początku roku sieć Polomarket podała, że do jej zarządu wracają trzej byli członkowie od wielu lat związani z siecią. Ich powrót jest konsekwencją zakończonego w grudniu sporu korporacyjnego w spółce, który był bezpośrednim powodem złożenia przez nich przed rokiem rezygnacji z pełnionych funkcji. Tym samym do prezesa zarządu Marcina Sowy dołączyli: Jarosław Brudnicki odpowiedzialny za zakupy i marketing, Bartosz Pietruszka (sprzedaż i logistyka) oraz Anita Tołysz (obszar administracji i compliance). W grudniu 2019 wspólnicy Polomarket doszli do porozumienia, na mocy którego podpisano umowę odkupu przez spółkę udziałów od 40 proc. udziałowców na warunkach wskazanych w umowie spółki. Porozumienie zakończyło definitywnie wszystkie wewnętrzne spory prawne w sieci.

W lutym Biedronka poinformowała o utworzeniu w swoich strukturach nowego stanowiska. Detalista wprowadził w Polsce stanowisko rzecznika klienta, które objęła Magdalena Koralewska. Firma uważa, że w czasach, gdy spersonalizowane doświadczenie ma coraz większe znaczenie, istotne jest stworzenie stanowiska, którego optyka będzie odzwierciedlała punkt widzenia klienta a nie firmy. Magdalena Koralewska od ponad 20 lat pracuje w Jeronimo Martins. Zdobywała doświadczenie zawodowe pracując m.in. w departamencie HR.

Na początku maja PSH Lewiatan oficjalnie powitała nowego prezesa. Chodzi o Roberta Rękasa, który zastąpił Wojciecha Kruszewskiego. Kruszewski po 15 latach zarządzania siecią, przeszedł na emeryturę. Robert Rękas z siecią Lewiatan związany jest od 2013 roku. Od lutego 2019 roku pełnił funkcję członka zarządu Lewiatan Holding odpowiedzialnego za wdrażanie strategii PSH Lewiatan w obszarze detalicznym oraz rozwój projektu category management’u w placówkach handlowych. Wcześniej pracował w Eurocash, jako regionalny dyrektor operacyjny oraz w Coca-Cola Hellenic Bottling Company.

Ciekawą sytuację kadrową mamy w firmie Dino Polska. Sieć już od kilku miesięcy działa bez prezesa zarządu. 8 maja Szymon Piduch, w porozumieniu z zarządem i radą nadzorczą spółki, złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa Dino oraz rezygnację z członkostwa w zarządzie. 2 lipca Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki powołało Piducha w skład rady nadzorczej spółki. Wciąż nie wiadomo jednak, kto zastąpi go na stanowisku prezesa Dino. W czerwcu Rada Nadzorcza Dino powołała Izabelę Biadałę na członka zarządu firmy. Biadała uczestniczy w rozwoju Grupy od 2002 roku. W latach 2002-2011 zajmowała stanowiska w obszarze administracji, logistyki i księgowości. Od 2011 roku pełni w spółce funkcje kierownicze. W latach 2011-2019 kierowała działem zarządzania bazą danych. W listopadzie 2019 roku objęła stanowisko dyrektora administracji, a w marcu 2020 roku, funkcję dyrektora operacyjno-administracyjnego. Obecnie pracami Dino Polska kieruje trzyosobowy zarząd w składzie: Izabela Biadała – dyrektor operacyjno-administracyjny, Michał Krauze – dyrektor finansowy i Michał Muskała – dyrektor inwestycji.

Zmiany zaszły również w polskim oddziale sieci Auchan. 1 czerwca Marta Florczak objęła stanowisko dyrektora zasobów ludzkich. Jest odpowiedzialna za zarządzanie zasobami ludzkimi firmy w Polsce, wdrażanie strategii transformacji sieci, komunikację oraz działania z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu. Marta Florczak zastąpiła na tym stanowisku Laurenta Rossignol, który będzie kontynuował swoją karierę w Auchan we Francji. Nowa dyrektor ma za sobą wieloletnie doświadczenie pracy w Grupie Lafarge, na kierowniczych stanowiskach związanych ze sprzedażą i HR, w oddziałach firmy w Polsce, we Francji i w Austrii.

Z początkiem lipca Dyrekcja Handlowa Intermarche w Polsce zyskała nowego prezesa. Został nim Thierry Klupczynski, który z Grupą Muszkieterów jest związany od ponad 30 lat, w tym przez około 15 lat na polskim rynku. W czasie swojej kariery w Grupie odpowiadał m.in. za wypracowywane obroty oraz rozwój sieci.

Także sieć Żabka Polska powiększyła swój zarząd. Jolanta Bańczerowska, dyrektor personalny firmy Żabka Polska została powołana do zarządu i objęła funkcję członka zarządu - Chief People Officer.

Zmiana zaszła również na stanowisku prezesa sieci IKEA w Polsce. 1 września br. Karin Sköld została nową prezes IKEA Retail Polska i dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju. Zastąpiła na stanowisku Carolinę Garcia Gomez, która pełniła tę rolę przez ostatnie dwa lata, a obecnie została dyrektorem ds. digitalizacji w globalnych strukturach firmy w Szwecji. Karin Sköld pracowała jako dyrektor regionalna i była odpowiedzialna za 9 sklepów IKEA w Polsce, poza Warszawą. Wcześniej pracowała jako dyrektorka regionalna w Chinach oraz piastowała różne stanowiska w IKEA, w tym stanowisko asystentki zarządu CEO Ingka Group oraz w ramach łańcucha dostaw w IKEA w Szwecji.

Od października Anna Goleniowska objęła nowo powołane w strukturach firmy stanowisko dyrektora obszaru zasobów ludzkich w Aldi Polska. Do jej obowiązków należało będzie m.in. zarządzanie obszarami rekrutacji, zarządzania talentami czy szkoleń i rozwoju.
Z dniem 30 października Anna Prymakowska zrezygnowała z członkostwa w zarządzie spółki Merlin Group SA, a jej kandydatura ma zostać przedstawiona do pełnienia funkcji członka Rady Nadzorczej.

Największe zmiany kadrowe dotyczą spółki Wasz Sklep Spar. Sieć Spar zyskała dwóch menagerów – Tomasza Waligórskiego i Wayne‘a Hodsona. Waligórski objął stanowisko członka zarządu i dyrektora handlowego (CCO-Chief Commercial Officer) i odpowiada za takie obszary jak: zakupy i jakość, marka własna SPAR, marketing, zarządzanie asortymentem i cenami oraz e-commerce. Tomasz Waligórski pracował w wielu sieciach handlowych – m.in. pełnił rolę dyrektora operacyjnego i zakupów w Jeronimo Martins (Biedronka), dyrektora zakupów w Eurocash oraz prezesa zarządu w Polomarket.
W październiku br. Piotr Ginter zajął stanowisko project director w sieci Spar Polska. Wcześniej przez 5 lat pracował w spółce RUCH gdzie odpowiadał za dział sprzedaży detalicznej. Był również członkiem zarządu.

2 listopada br. Marek Szybalski dołączył do Wasz Sklep Spar, obejmując stanowisko dyrektora rozwoju strategicznego. W latach 2012-2020 Marek Szybalski pracował w sieci Rabat Detal, w której był I wiceprezesem zarządu, a następnie prezesem. W latach 2012-2015 był również prezesem Drogerii Jasmin, a w latach 2012-2014 wiceprezesem spółek Primo Partner i Rovita (hurt FMCG). Marek Szybalski pracował już wcześniej w sieci SPAR - w latach 2001-2010 pełnił funkcję dyrektora ds. sprzedaży i marketingu. 1 grudnia 2020 roku, Wayne Hodson – obecny dyrektor zarządzający SPAR Sri Lanka – został powołany na stanowisko prezesa zarządu Wasz Sklep SPAR.

Także 1 grudnia do zespołu Netto Polska dołączył Filip Fiedorow, obejmując nowe stanowisko Chief Marketing Officer. Utworzenie stanowiska jest związane z rozwojem i ambitnymi planami sieci na polskim rynku. Filip Fiedorow. Będzie odpowiadał za wdrażanie długofalowej strategii marki, rozwój i poszerzenie kompetencji zespołu, a także utrzymanie synergii pomiędzy działaniami biznesowymi i komunikacją marketingową. Fiedorow od 2016 roku pracował w IKEA Polska, gdzie zajmował stanowisko m.in. CMO. Wcześniej przez 3 lata kierował działem marketingu sieci Lidl Polska, realizując m.in. kampanie z udziałem Pascala Brodnickiego, Karola Okrasy oraz Doroty Wellman. Wcześniej przez 7 lat był związany z Kompanią Piwowarską. Przez dwa miesiące w 2019 roku związany był też z siecią Żabka Polska. Po czym wrócił do sieci IKEA, jako dyrektor sklepu w Poznaniu.

Pod koniec roku, po formalnym przejęciu sieci Ruch przez Orlen, prezesem mianowany został Piotr Regulski, który wcześniej pełnił w Ruchu funkcję członka zarządu, odpowiedzialnego za obszar sprzedaży detalicznej. Do 2017 roku związany był z Grupą Impel, jako wiceprezes zarządu ds. handlowych Impel Cleaning oraz Impel Security Polska.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum