Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Kupili polską sieć supermarketów, odebrali licencję masterfranczyzobiorcy. Opłaciło się?

Minęły trzy lata od kiedy Spar Group ulokował swoje fundusze nad Wisłą. Afrykański gigant zbudował swój polski biznes na bazie sklepów Piotr i Paweł oraz franczyzy Spara, która wcześniej należała do Bać-Polu.
Reklama

Czy inwestycja w Polsce okaże się opłacalna?

Od czego Spar Group zaczął w Polsce? Symboliczna złotówka

Początki to inwestycja w polską sieć Piotr i Paweł. Firma w swoim raporcie za 2019 r. przedstawiła nabytą sieć jako firmę rodzinną założoną w 1990 r. prowadzącą 66 supermarketów i jeden magazyn dystrybucyjny. Jak wyglądało przejęcie?

Przejęcie polskiej sieci Piotr i Paweł
Przejęcie polskiej sieci Piotr i Paweł

Fundusz Capital Partners na koniec września 2019 roku miał 2 354 472 akcji w spółce Grupa Piotr i Paweł o wartości 15,18 mln zł. 1 października 2019 roku Spar Group przejął od funduszu 80 proc. udziałów za 1 euro, pozostałe 20 proc. miały zostać przejęte w przyszłości przez innego, mniejszościowego inwestora. Firma zobowiązała się do udzielenia 40 mln euro kredytu, plus 20 mln euro kredytu na kapitał obrotowy. Sklepy Piotr i Paweł miały systematycznie zmieniać logo na SPAR. Pierwszy z nich ruszył pod koniec listopada 2019 r. w warszawskim centrum Blue City.

W październiku 2021 r. supermarket EUROSPAR po zmianie logo zaczął działać w warszawskim Centrum Handlowym Klif. Był to ostatni sklep Piotr i Paweł – tym samym rebranding przejętej sieci został zakończony.

Odebrana licencja

 

 

A jak wyglądała sytuacja ze znakiem Spar? To odebrana licencja. Wcześniej sieć była rozwijana przez firmę Bać-Pol.

W lutym 2019 r.. Spar International wypowiedział umowę masterfranczyzową firmie Bać-Pol na znak Spar.
- SPAR International dokonał przeglądu swojej strategii w Polsce i kierując się znacznym zainteresowaniem potencjalnych przyszłych partnerów, zakończył proces wyboru nowego partnera licencyjnego dla marki SPAR w Polsce. Wkrótce ogłosimy naszą decyzję - podał wtedy Spar International.

Spar Polska S.A. zlecił wtedy prawnikom skierowanie sprawy na drogę sądową przeciwko podmiotom powiązanym ze spółką THE SPAR GROUP LTD z siedzibą w Pinetown (RPA) w związku z podjętymi na terenie Polski czynami zabronionymi ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

W lutym 2020 roku poinformowano, że Spar International, Spar Group i Spar Polska podpisały porozumienie dotyczące dalszego rozwoju marki Spar w naszym kraju. Spar Group stał się wyłącznym operatorem marki Spar na terenie Polski. W ramach porozumienia spółka Spar Polska potwierdziła, że spółki grupy kapitałowej Bać-Pol nie posiadają prawa do używania marki Spar w Polsce.

Jak wygląda obecny biznes Spar Group? Firma obecna w Polsce już 3 lata
Jak wygląda obecny biznes Spar Group? Firma obecna w Polsce już 3 lata

Porządkowanie biznesu, strata 58 franczyzobiorców

Jak wygląda obecny biznes Spar Group? Czy inwestycje są opłacalne? Według najnowszych prognoz Grupy Spar polski oddział osiągnie rentowność w 2024 roku.

16 listopada br. SPAR Group opublikował wyniki za rok finansowy zakończony 30 września. Firma podała wtedy, że kluczowym obszarem zainteresowania sieci w roku 2022 jest rozwiązanie kwestii lojalności detalistów. Podjęto decyzje o rozwiązaniu umów z dużą grupą detalistów. 58 franczyzobiorców sieci SPAR z niskimi poziomami lojalności zakupowej opuściło firmę. - Utrata detalistów negatywnie wpłynęła na wzrost obrotów w drugiej połowie roku, ale mimo to SPAR Polska odnotował wzrost obrotów o 8,2% w lokalnej walucie - podkreślono. Detaliści odpowiadali za 11,7% obrotów SPAR Poland. 

Firma podała, że podjęła decyzję o zamknięciu warszawskiego centrum dystrybucyjnego. Magazyn nie jest używany od listopada 2022 r. Firma podaje, że usprawni to logistykę, zwiększy wydajność i zredukuje niepotrzebne koszty. Działalność magazynowa SPAR Polska będzie koncentrować się na dwóch obszarach. Centrum dystrybucyjne w Poznaniu będzie obsługiwać detalistów na północy kraju a centrum dystrybucyjne w Czeladzi będzie obsługiwać detalistów na południu kraju.

Spar ma obecnie w Polsce 180 sklepów, sieć utraciła 47 placówek netto.

Wyniki finansowe sieci Spar w Polsce

w.jpg
w.jpg

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (4)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum