Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Leszek Skiba: Proponowany podatek nie stanowi novum, podobne rozwiązania funkcjonują we Francji i w Hiszpanii

Proponowany podatek od sprzedaży detalicznej nie stanowi novum, bowiem podobne rozwiązania legislacyjne funkcjonują w innych krajach, m.in. na Węgrzech, we Francji, czy w Hiszpanii - podkreśla Leszek Skiba, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów odpowiadając posłance Lidii Gądek. Leszek Skiba wskazał również, projektowane rozwiązanie legislacyjne nie przewiduje rozróżnienia na rodzaje sprzedaży - tradycyjną i internetową.
Reklama

Jak już informowaliśmy, 11 stycznia posłanka PO Lidia Gądek złożyła interpelację zapowiedzi wprowadzenia nowego podatku od zakupów w internecie.
Posłanka pytała: Czy polski rząd faktycznie chce wprowadzić podatek od sklepów internetowych lub od sprzedaży w Internecie? A jeżeli tak to: Co dokładnie będzie przedmiotem opodatkowania? Na jakiej wielkości przychody, z tytułu nowego podatku, liczy polski rząd? Co jest celem wprowadzenia nowej daniny? Na jakim przykładzie opiera się polski Rząd projektując podatek od e-handlu? Czy polski rząd dysponuje szacunkiem strat oraz listą niekorzystnych zjawisk gospodarczych, które bez wątpienia wystąpią po wprowadzeniu nowego podatku? Czy podatek od sprzedaży w internecie zostanie wprowadzony przy okazji nałożenia nowych obciążeń podatkowych na hipermarkety?

Odpowiedział jej Leszek Skiba, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Przedstawiciel rządu zauważa, że projekt ustawy wprowadzającej podatek wraz z jego uzasadnieniem i Oceną Skutków Regulacji został opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Aktualnie projekt ustawy znajduje się na etapie konsultacji międzyresortowych, zatem nie można wykluczyć, iż w toku procesu legislacyjnego, toczącego się w rządzie pojawią się zmiany projektowanych rozwiązań.

" Odpowiadając na pytania dotyczące zamiaru wprowadzenia podatku od sklepów internetowych lub od sprzedaży w Internecie oraz przedmiotu opodatkowania tym podatkiem, wskazuję, że projektowane rozwiązanie legislacyjne nie przewiduje rozróżnienia na rodzaje sprzedaży (tradycyjną i internetową), obejmując swym przedmiotem sprzedaż detaliczną, rozumianą jako dokonywane w ramach działalności gospodarczej zbywcy odpłatne zbywanie towarów w lokalu przedsiębiorstwa, na podstawie umowy zawartej na odległość, na podstawie umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa oraz w innych przypadkach, o ile nabywca jest konsumentem, a wydanie towaru nabywcy nastąpiło na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" - podał Leszek Skiba.

W odpowiedzi na pytanie o wysokość przychodów z tytułu nowego podatku oraz cel wprowadzenia nowej daniny podsekretarz stanu w MF pisze, że zgodnie z uzasadnieniem do projektuustawy oraz Oceną Skutków Regulacji dochody budżetu państwa z tytułu proponowanego podatku powinny wynieść w 2016 r. ok. 1,5 mld zł, zaś w latach kolejnych nie mniej niż 2 mld zł w skali roku. Odpowiadając na pytanie o przykłady, na których opierał się polski Rząd projektując podatek wskazał, że proponowany podatek od sprzedaży detalicznej nie stanowi novum, bowiem
podobne rozwiązania legislacyjne funkcjonują w innych krajach, m.in. na Węgrzech, we Francji,
czy w Hiszpanii.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum