Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Lewiatan: Podstawą wzrostu PKB będzie spożycie indywidualne napędzane przez program 500+

W tym roku polska gospodarka ma szansę na wzrost o 3,6-3,7 proc. Podstawą wzrostu PKB będzie spożycie indywidualne, wspierane stabilną sytuacją na rynku pracy i rosnącymi wynagrodzeniami. Innymi motorami rozwoju będą inwestycje oraz eksport, oceniają analitycy Konfederacji Lewiatan.
Reklama

Zdaniem analityków Konfederacji Lewiatan, ten rok będzie jednak przede wszystkim korzystny dla konsumpcji wewnętrznej.

Pracodawcy będą się obawiać  utraty dobrych, wykwalifikowanych pracowników, a także zaoferują więcej tym, których  będą chcieli zatrudnić. Z tego powodu można spodziewać się rosnącej presji płacowej i przyspieszającego wzrostu kosztów pracy na poziomie przekraczającym realnie 4 proc. rok/roku, a przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wyraźnie przekroczy 4 tys. zł. 

Zdaniem cytowanych analityków, wzrost płacy minimalnej do 1850 zł podniesie - niejako automatycznie - wynagrodzenia powyżej tego poziomu. 

Wsparciem dla wzrostu konsumpcji gospodarstw domowych będzie także ponad 17 mld zł z tytułu nowego dodatku na dzieci. 

Konsumpcji sprzyjać będzie także niska inflacja. Choć gospodarka wróci w tym roku do wzrostu cen towarów i usług, ale sytuacja na globalnym rynku surowców wskazuje, że na poziomie nie wyższym niż 1-1,2 proc.  Inflację cechować będzie jednak silniejszy wzrost cen żywności niż całego CPI. 

Analitycy Lewiatana prognozują, że inwestycje przedsiębiorstw średnich i dużych będą rosły w tym roku wolniej niż w ubr. – na poziomie 5 proc. (12-13 proc. w 2015 r.). 

Firmy mają za sobą dwa lata solidnego inwestowania w środki trwałe, a ponadto będą zapewne czekały z decyzjami inwestycyjnymi do pełnego wyjaśnienia zmian w systemie podatkowym, podkreślają autorzy analizy. 

Według nich, trudno ocenić potencjał wzrostu inwestycji w firmach mikro i małych, bowiem ich decyzje inwestycyjne mogą być ograniczane dostępem do zewnętrznego finansowania, w tym szczególnie leasingu w  wyniku wprowadzenia podatku od instytucji finansowych. 

Natomiast ruszyć powinny wreszcie inwestycje finansowane ze środków unijnych. W efekcie łącznie nakłady brutto na środki trwałe powinny wzrosnąć o 6-7 proc. 

Pozytywnie na wzrost PKB wpływać będzie także eksport netto. Co prawda wolno, ale systematycznie poprawia się sytuacja gospodarcza w  krajach strefy euro, które są naszymi głównymi partnerami handlowymi (ponad 56 proc. eksportu), co oznacza wzrost popytu na tych rynkach. 

Jednocześnie słaby złoty poprawia efektywność eksportu. Odwrotnie będzie natomiast działał ten kurs na import. 

W ocenie autorów analizy, eksport powinien wzrosnąć w 2016 r. o 6 proc., a import o 4,5-5 proc. W efekcie utrzyma się dodatni wpływ eksportu netto na wzrost PKB. 

Rok 2016 będzie rokiem przyspieszonego wzrostu płac, ale nie wyłącznie z powodów rynkowych. Na ten trend będą miały wpływ także czynniki regulacyjne, jak: przyspieszony wzrost płacy minimalnej (do poziomu 1850 zł brutto), czy oskładkowanie umów zleceń, które to zmiany weszły w życie od 1 stycznia. Prawdopodobnie ten rok będzie przyniesie  spore zmiany w prawie pracy, co wynika z deklaracji rządu.  Generalnie - w 2016 r. należy się spodziewać wzrostu zatrudnienia co najmniej o 1 proc. Najszybciej zatrudnienie powinno rosnąć w sektorach produkcja przemysłowa i budownictwo. 

Wyraźną skłonność do zwiększania zatrudnienia widać także w handlu detalicznym i hurtowym. Umiarkowany optymizm dotyczy natomiast sektora transport, logistyka i komunikacja, branży restauracyjnej i hotelarskiej, a także w finansach, ubezpieczeniach i nieruchomościach.

Wzrost zatrudnienia można oczekiwać także w usługach dla biznesu, zwłaszcza w outsourcingu oraz częściowo w usługach dla ludności. 

Najgorzej wypadają sektory energetyka, gazownictwo, wodociągi oraz kopalnie i przemysł wydobywczy. 

Przy spodziewanym takim wzroście zatrudnienia, Polska miałaby szansę na zamknięcie 2016 r. wskaźnikiem bezrobocia rejestrowanego ok. 9 proc., ale okresowo w ciągu roku stopa bezrobocia spadnie nawet poniżej 8 proc. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum