Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Lewiatan zaniepokojony falą zatrzymań i aresztowań przedsiębiorców

Konfederacja Lewiatan wyraziła w piątek zaniepokojenie "falą zatrzymań i aresztowań przedsiębiorców" w ostatnich dniach. Organizacja protestuje także przeciwko "spektakularnym" zatrzymaniom przedsiębiorców.
Reklama

"Z niepokojem obserwujemy, przybierającą na sile - w ostatnich dniach - falę zatrzymań i aresztowań przedsiębiorców" - brzmi oświadczenie Konfederacji. Lewiatan wyraża zaniepokojenie "nagminnym" stosowaniem przez organy ścigania najostrzejszego środka zapobiegawczego, jakim jest areszt tymczasowy. "Nie może być on wykorzystywany jako forma nacisku na podejrzanego. Jego nadużywanie narusza prawa człowieka i obywatela oraz konstytucyjne prawo do wolności" - podkreśliła organizacja.

W oświadczeniu Lewiatan protestuje także przeciwko "spektakularnym" zatrzymaniom przedsiębiorców, przeprowadzanym "tylko w celu przedstawienia zarzutów i złożenia wyjaśnień". Takie postępowanie podważa zaufanie do przedsiębiorcy i firmy, której jest właścicielem lub menedżerem, podważa także zaufanie do instytucji państwa - napisała Konfederacja.

Organizacja podkreśliła, że nie przesądza o odpowiedzialności osób, wobec których organy ścigania prowadzą postępowanie, jednak atmosfera "zastraszania i podejrzliwości, którą podsyca fala zatrzymań i aresztowań", nie sprzyja prowadzeniu działalności gospodarczej, zwiększaniu inwestycji, rozwijaniu biznesu.

Według Lewiatana, przedsiębiorcy zaczynają się bać o przyszłość swoich firm, tym bardziej, że rząd przygotowuje zmianę przepisów o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, która "de facto umożliwi zabieranie przedsiębiorcom firm".

"Apelujemy, aby nie wykorzystywać instrumentalnie prawa i nie wydawać przedwczesnych wyroków. Prokuratura nie może przeciągać czynności procesowych w nieskończoność, a sądy muszą stać na straży wolności obywateli" - brzmi oświadczenie Konfederacji Lewiatan.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (2)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum