Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Liczba ofert pracy zamieszczonych w internecie zmalała o 37 proc.

Marcowy 12-procentowy spadek liczby ofert pracy w internecie był dopiero zapowiedzią zapaści. W kwietniu liczba ofert zmalała aż o 37 proc. rok do roku. Takiego tąpnięcia jeszcze nie było - informuje Rzeczpospolita.
Reklama

Podkarpackie, mazowieckie, pomorskie otwierają listę województw, w których nastąpił w kwietniu największy spadek liczby ofert pracy opublikowanych na portalach rekrutacyjnych. W tych regionach ogłoszeń było średnio o jedną trzecią mniej porównaniu z marcem, który przyniósł już pierwsze oznaki spowolnienia w rekrutacji – wynika z analizy Katedry Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Jej dane, które „Rzeczpospolita" publikuje jako pierwsza, pokazują, że największy ilościowy spadek (prawie o 16 tys. ofert) miał w kwietniu miejsce w województwie mazowieckim, które od lat jest największym rynkiem rekrutacyjnym w Polsce.

Do kwietniowego tąpnięcia rekrutacji online mógł się przyczynić fakt, że Mazowsze, w tym Warszawa, ma duży udział zatrudnienia w branży hotelarsko-restauracyjnej, administracji i obsłudze klienta, czyli tam, gdzie pandemia i hibernacja gospodarki przyniosły silne załamanie popytu na pracę. Autor analizy Robert Pater z Katedry Ekonomii i Finansów WSIiZ zwraca uwagę, że z kolei na gwałtowny spadek rekrutacji na Podkarpaciu wpłynęła sytuacja w zakładach Doliny Lotniczej, które są włączone w globalne łańcuchy dostaw branży lotniczej przechodzącej teraz bardzo silny kryzys.

Jak zwraca uwagę Pater, wśród grup zawodowych które notowały w kwietniu największe ponad 30-proc. spadki liczby ofert, byli handlowcy i sprzedawcy (choć nadal mają oni największy wybór propozycji zatrudnienia), a także specjaliści HR, szczególnie ci od rekrutacji. Firmy znacznie rzadziej niż przed rokiem szukały też pracowników fizycznych, tym bardziej że pandemia zmroziła wiele prac sezonowych, które w poprzednich latach wpływały na kwietniowe ożywienie w rekrutacji online.

całość na rp.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum