Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Lidl znów podnosi pensje. Od marca podwyżki o 9 proc.

Od marca 2018 stawki płac w Lidlu wzrastają o 9,3 proc. w stosunku do poziomu wynagrodzeń z roku ubiegłego. Z początkiem marca pracownicy sklepów będą zarabiać od 2 800 zł do 3550 zł brutto na początku zatrudnienia. Po roku pracy pracodawca gwarantuje wzrost płacy do poziomu – 2 950 zł do 3750 zł brutto, a po dwóch latach stażu pracy od 3 150 zł do 4 050 zł brutto. Poziom wynagrodzenia różni się w zależności od lokalizacji sklepu oraz związanych z nią kosztów życia.
Reklama

– O naszej pozycji na rynku w Polsce decyduje zaangażowanie wszystkich naszych pracowników.
W Lidlu wierzymy w pracę zespołową - na sukces naszej firmy każdego dnia pracuje – ponad 15000 pracowników w całej Polsce dlatego wraz ze wzrostem firmy stale podnosimy pensje. Nasi pracownicy są objęci bezpłatną, prywatną opiekę medyczną. Dodatkowo oferujemy możliwość przystąpienia na preferencyjnych warunkach do ubezpieczenia medycznego i grupowego wraz z całą  rodziną, do pakietu socjalnego dochodzą, paczki świąteczne, bony okolicznościowe oraz „wyprawki dla pierwszoklasistów. Lidl od wielu lat realizuje politykę równego traktowania pracowników – pensje są standardowo równe dla kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach – komentuje Maksymilian Braniecki, prezes Lidl Polska.

Czytaj także: Pracownicy Biedronki zarobią więcej. To czwarta podwyżka w ciągu dwóch lat

Lidl Polska należy do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw Lidl, w której skład wchodzą niezależne spółki prowadzące aktywną działalność na terenie całej Europy. Obecnie w wielu krajach Europy istnieje około 10.000 sklepów tej marki, a w Polsce ok. 650.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (3)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum