Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Lindt nie bierze jeńców. Zakaz sprzedaży złotych zajączków dla kolejnej firmy

Federalny Sąd Patentowy potwierdził rejestrację złotego odcienia czekoladowych zajączków Lindt & Sprüngli jako chronionego kolorowego znaku towarowego. Confiserie Heilemann ponownie przegrała w sądzie przeciwko złotemu króliczkowi.
Reklama

Wyższy Sąd Okręgowy w Monachium zakazał Heilemann sprzedaży króliczka w złotym opakowaniu. Jako uzasadnienie sąd podał, że oba króliczki są do siebie zbyt podobne i istnieje ryzyko wprowadzenia konsumentów w błąd. Lindt produkuje swoje czekoladowe króliczki od 1952 roku. Nie dziwi więc fakt, że szwajcarski producent czekolady walczy o swój design. 

 

Decydującym pytaniem w sporze było, czy złoty odcień królików był z jednej strony wystarczająco podobny. Z drugiej strony, czy zostanie wykorzystana jako marka i wyśle ​​​​konsumentom decydujący sygnał, wprowadzając ich w błąd. Sąd zatwierdził oba i przyznał patent na złoty odcień króliczka marce Lindt. 

Pewne różnice w kolorystyce i wzornictwie oraz napis z nazwą producenta nie wystarczyły, aby temu zapobiec. Jeśli wykroczenie się powtórzy, Allgäu Confiserie Heilemann, która należy do turyńskiego producenta słodyczy Viba, grozi grzywna w wysokości 250 tys. euro.

Złoty kolor przyznany króliczkowi Lindta

Cały spór poprzedziło orzeczenie Federalnego Trybunału Sprawiedliwości, zgodnie z którym złoty odcień używany przez firmę Lindt jest objęty ochroną znaku towarowego. Kolor przypisuje szwajcarskiemu producentowi czekolady 70 procent konsumentów. Dzięki długiemu i intensywnemu użytkowaniu na rynku ugruntował swoją pozycję znaku towarowego i „zyskał uznanie opinii publicznej” – stwierdził Federalny Trybunał Sprawiedliwości. 

Częściowy sukces Heilemanna

Jednak Heilemann odniósł częściowy sukces: dwie firmy Lindt złożyły pozew – jedna ze Szwajcarii i jedna z Niemiec. Sąd uznał jednak prawa do złotego odcienia tylko za należące do niemieckiej firmy i odrzucił jeden z dwóch pozwów. Koszty sporu prawnego są zatem dzielone.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum