Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Łódź/ W galeriach i centrach handlowych ruch, ale bez kolejek

Zwiększony ruch, jednak niepowodujący kolejek do sklepów panował w niedzielne południe w łódzkich centrach i galeriach handlowych. Sprzedawcy spodziewają się większej liczby klientów w drugiej części dnia. Dyscypliny sanitarnej pilnują patrole policji i ochrony obiektów.
Reklama

6 grudnia to dodatkowa niedziela, w której można robić zakupy w sklepach. Zapis o incydentalnym przywróceniu handlu w tym dniu znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, którą w czwartek podpisał prezydent Andrzej Duda.

Dodatkowa możliwość zrobienia zakupów nie spowodowała jednak tłumów w niedzielę przed godz. 12 w popularnych centrach handlowych w Łodzi.

"Ruch jest zwiększony w porównaniu do pracującego dnia, ale nie tak duży, jak w sobotę przed tygodniem, kiedy wielu mieszkańców po otwarciu galerii ruszyło do sklepów. Dziś na razie klientów nie ma aż tak wielu, ale spodziewamy się, że będzie ich więcej w godzinach popołudniowych. Tak samo było wczoraj" - powiedziała PAP jedna z ekspedientek drogerii w galerii w centrum miasta.

Na parkingach centrów handlowych nie było większych problemów ze znalezieniem miejsca do zaparkowania, a przed sklepami nie tworzyły się kolejki. W poszczególnych sklepach w galeriach - jak informują zamieszczone na nich oznaczenia - może robić zakupy od 2 klientów w małych butikach, przez 120 w dużym salonie sprzęgu RTV i AGD, nawet do 651 w hipermarkecie spożywczym.

W niektórych galeriach wdrożono system, który pozwala skutecznie zliczać zarówno klientów zmotoryzowanych, jak i tych, którzy wchodzą z ulicy.

Zakupy odbywają się w reżimie sanitarnym. Zgodnie z wytycznymi, w sklepach i galeriach handlowych obowiązuje limit osób - maksymalnie 1 klient na 15 m kw. i nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Przestrzegania zasad pilnują ochroniarze. W jednej z galerii klientom bez maseczek udostępniane są one bezpłatnie przy wejściu. Zwraca się również uwagę na dezynfekcję dłoni w dostępnych dozownikach. Z kolei o zachowaniu dystansu społecznego informują plakaty.

Doraźne kontrolę przestrzegania regulacji sanitarnych we współpracy ze stacjami sanitarno-epidemiologicznymi na terenie całego województwa prowadzą policjanci.

"Galerie i centra handlowe co jakiś czas monitorują dzielnicowi. Zauważamy, że sama obecność patroli działa prewencyjnie. Zwracamy głównie uwagę na obowiązek zasłaniania ust i nosa, zachowanie dystansu. Sytuacji, w których musimy reagować nie ma tak wiele i w większości przypadków wynikają one z zapomnienia się" - poinformowała PAP rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi mł. insp. Joanna Kącka.

Przed świętami Bożego Narodzenia będą jeszcze dwie niedziele handlowe: 13 i 20 grudnia. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ amac/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum