Łódzka Sukcesja ma kłopoty

Kłopoty łódzkiej Sukcesji zaczęły się niedługo po jej otwarciu, we wrześniu 2015 roku. Obiekt powstał przy zbiegu ul. Rembielińskiego i al. Politechniki w Łodzi i mieści ok. 160 sklepów, kino oraz lokale usługowe i gastronomiczne.
Nadzorca sądowy w standardzie
Zarząd Fabryki Biznesu poinformował, że 30 listopada 2018 r. spółka złożyła w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia wniosek o otwarcie postępowania układowego, którego celem jest zawarcie porozumienia z instytucjami finansującymi w sprawie warunków spłaty długoterminowych zobowiązań. Ustanowienie nadzorcy sądowego jest w takiej sytuacji standardową procedurą.
„Złożenie wniosku o otwarcie postępowania układowego nie ma żadnego związku ze spółką Mirbud, generalnym wykonawcą centrum. Fabryka Biznesu nie ma żadnych zobowiązań finansowych wobec Mirbudu. Przeciwnie, to Mirbud jest dłużnikiem Fabryki Biznesu z tytułu niewykonania w całości przedmiotu umowy o roboty budowlane oraz nienależytego zrealizowania tej umowy. W konsekwencji Fabryka Biznesu poniosła koszty zakończenia inwestycji i usunięcia usterek” – czytamy w komunikacie firmy.
Zarząd Fabryki Biznesu zapewnia jednocześnie, że otwarcie postępowania układowego wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie CH-R Sukcesja, a także na komfort klientów i sytuację najemców. Wdrożenie restrukturyzacji układowej z udziałem banków będzie katalizatorem dalszego rozwoju centrum, adekwatnego do potrzeb lokalnego rynku i oczekiwań odwiedzających.
W walce o pieniądze
Przed Sądem Okręgowym w Łodzi, X Wydział Gospodarczy aktualnie z powództwa Mirbudu toczą się przeciwko Fabryce Biznesu dwa postępowania o zapłatę kwoty roszczeń. Z informacji posiadanych przez Mirbud wynika, że w stosunku do Fabryki Biznesu toczą się również inne postępowania sądowe i egzekucje.
Zdaniem Mirbudu otwarcie postępowania układowego ma na celu wyłącznie pokrzywdzenie wierzycieli Fabryki Biznesu oraz ukrycie swojej faktycznej sytuacji finansowej, która kwalifikuje Fabrykę Biznesu do ogłoszenia upadłości w opcji likwidacyjnej. Ustanowiony tymczasowy nadzorca sądowy powinien skupić się na zbadaniu przesłanek upadłościowych wobec Fabryki Biznesu.
„W naszej ocenie Fabryka Biznesu upubliczniając sprawozdanie finansowe za rok 2017 z sześciomiesięcznym opóźnieniem, ukryła rzeczywistą sytuację finansową spółki, czym działała na szkodę wszystkich swoich wierzycieli, w tym instytucji finansujących oraz udziałowców CH Projekt Sp. z o.o. (udzielających Fabryce Biznesu Sp. z o.o. pożyczki na finansowanie budowy Centrum Handlowego Sukcesja w kwocie 30 mln zł). Problemów finansowych Fabryki Biznesu nie należy rozpatrywać wyłącznie w kontekście wierzytelności Mirbudu, ale przede wszystkim biorąc pod uwagę pokrzywdzenie ogółu wierzycieli i złej sytuacji finansowej Fabryki Biznesu” – czytamy w oświadczeniu Mirbudu.
całość na propertynews.pl