Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Marki własne Aldi, Lidla, Kauflandu. Stoją za nimi ci sami producenci

Marki własne Aldi, Kauflandu, Lidla czy Edeki są zazwyczaj tańsze niż produkty markowe. Często za tymi produktami stoją ci sami producenci. Jakość i składniki są zatem często identyczne. Tylko cena różni się nawet o 30 proc. na korzyść marek własnych.
Reklama
  • Markowe produkty często wcale nie smakują lepiej niż ich wersje bez nazwy.
  • Składniki i jakość mogą być nawet takie same w przypadku niektórych produktów.
  • Wiele produktów różnych sieci jest wytwarzanych przez tych samych producentów.

Za różnymi produktami stoją ci sami producenci

Na przykład Bauer Milch produkuje w Niemczech nabiał dla sieci Kaufland, Lidl, Netto, Rewe czy Campina. Jednak etykiety określają wszystkie produkty jako marki własne - wynika z analizy t-online.

Produkty mrożone są wytwarzane dla prawie wszystkich sieci przez firmę Frosta. Bahlsen produkuje wyroby cukiernicze dla marek własnych, ale nie ujawnia, czym takie ciastka różnią się od produktów markowych.

Gabower wytwarza m.in. pianki w czekoladzie dla dyskontów, ale nie odbiegają one jakością od produktów markowych.

Gigantyczne korporacje wytwarzają również dla dyskontów takie produkty niespożywcze, jak środki do pielęgnacji ciała i środki czystości. Dalli-Werke Group stoi za markami Tandil (Aldi), Cien (Lidl), Balea (dm), Bilk (Penny).

Dlaczego marki własne są tańsze od oryginałów?

Między recepturami produktów oryginalnych i marek własnych często nie ma różnicy. Ale do produkcji marek własnych stosuje się czasem tańsze składniki, nawet jeśli produkcja pochodzi od tego samego producenta.

Na przykład markowy pudding ryżowy jest wytwarzany z pełnego mleka, podczas gdy marka własna z odtłuszczonego mleka i śmietanki. Udział owoców w jogurcie, tłuszczu w świeżym mleku czy mięsa w sałatkach garmażeryjnych jest zwykle wyższy w produktach oryginalnych niż w markach własnych. W rezultacie ceny produktów mogą znacznie się różnić.

Niektórzy producenci otwarcie mówią o tym, że produkują pod dwiema nazwami i piszą o tym na swojej stronie internetowej. Można na niej znaleźć listę tzw. produktów no-name i sprawdzić, kto tak naprawdę wytworzył produkt, który zjedliśmy ze smakiem lub który zupełnie nam nie smakował.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum