Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Maspex włączył się w projekt EIT Food „Smart Tags”, budujący zaufanie konsumentów do produktów spożywczych

Rozpoczął się projekt EIT Food „Smart Tags”, realizowany przez zespół projektowy, w skład którego wchodzą producenci żywności, uniwersytety oraz jednostki naukowo-badawcze. Maspex włączył się w działania w ramach członkostwa we wspólnocie EIT Food. EIT Food poszukuje innowacyjnych znaczników opakowań, które pomogą zwiększyć zaufanie konsumentów do żywności.
Reklama

Celem nowego projektu, w którym uczestniczy Grupa Maspex, jest zwiększanie zaufania konsumentów do produktów spożywczych oraz procesu ich produkcji i transportu poprzez udostępnianie informacji o łańcuchu wartości danego produktu. Ideą projektu jest zapewnienie konsumentom i dostawcom żywności interaktywnego połączenia za pomocą tzw. inteligentnego etykietowania i użycia systemu Smart Tags. W zamyśle pozwoli to na komunikację z konsumentami – nie tylko poprzez udostępnianie informacji przez producentów, ale także dzięki stworzeniu możliwości udzielania informacji zwrotnych, zadawania pytań oraz współtworzenia oraz rozwijania produktów i usług przez konsumentów. W konsekwencji producenci żywności mogliby jeszcze lepiej zrozumieć potrzeby klientów w zakresie nowych produktów i usług.

Łańcuch wartości produktu (ang. product value chain) to wszystkie działania związane z jego wytwarzaniem i sprzedażą oraz wszelkie usługi świadczone po jego zakupie, które łącznie tworzą wartość produktu. Pozwala on zdefiniować cały cykl życia produktu – począwszy od surowców z jakich został wykonany aż do momentu zakupu przez finalnego nabywcę produktu.

Smart Tags – nazywane także inteligentnymi wskaźnikami posiadającymi unikatowe funkcje – to znaczniki, które mogą być nieodłączną częścią produktu umieszczoną i widoczną na opakowaniu. Oprócz funkcji monitorowania jakości i bezpieczeństwa produktu, mogą również przekazać potencjalnemu konsumentowi wiele innych informacji powiązanych z łańcuchem wartości produktu.  W opakowaniach inteligentnych stosowane są różnego rodzaju wskaźniki, np. wskaźniki kontrolujące warunki otoczenia (temperaturę, czas, wilgotność, oświetlenie itp.). Do opakowań inteligentnych zaliczane są również opakowania zawierające kod QR bądź tagi RFID. W ramach projektu Smart Tags zostanie przeprowadzona analiza dostępnych na rynku rozwiązań, a także podjęta zostanie próba opracowania nowego Smart Tag’u, którego funkcjonalności będą odpowiadać na oczekiwania konsumentów, producentów żywności oraz podmiotów powiązanych z łańcuchem wartości danego produktu zidentyfikowane w roku 2020.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum