Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Maxima Grupe zaniepokojona zawirowaniami wokół przejęcia Emperii

Litewska Maxima Grupe, która ogłosiła wezwanie na akcje Emperii ocenia, że oferta złożona akcjonariuszom była dla nich atrakcyjna. Jednocześnie spółka przyznaje, że jest zaniepokojona wstrzymaniem wykonania uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Wstrzymanie wykonania uchwały nastąpiło na wniosek jednego z udziałowców Emperii, grupy Eurocash.
Reklama

- W oparciu o fakt, że ponad 97 proc. uczestników walnego zgromadzenia głosowało za zmianą statutu Emperia SA możemy stwierdzić, że oferta Maxima Grupe jest atrakcyjna dla większości akcjonariuszy – mówi w rozmowie z dlahandlu.pl Petras Jašinskas, przewodniczący Rady Nadzorczej  Maxima Grupe.

- Uważnie monitorujemy sytuację i jesteśmy zaniepokojeni, że wykonanie uchwały zostało wstrzymane – dodaje.

Przypomnijmy, że  w dniu 20 grudnia Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Emperia Holding zdecydowało o zmianach w statucie spółki. Zmiany zakładają pozbawienie udziałowców prawa żądania odkupu akcji do 31 stycznia 2019 r. w sytuacji, gdyby litewski inwestor Grupa Maxima nabył w wezwaniu co najmniej 51 proc. kapitału. Uchwała została poparta przez akcjonariuszy reprezentujących około 98 proc. głosów obecnych na walnym zgromadzeniu, jednak jeden z udziałowców, Eurocash, zgłosił  sprzeciw wobec uchwały.

Przyjęcie uchwały przez akcjonariuszy było spełnieniem jednego z warunków wezwania ogłoszonego przez Maxima Grupe, które zostały określone w umowie inwestycyjnej zawartej 23 listopada 2017 roku. Na podstawie umowy inwestycyjnej litewski inwestor ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji Emperii po cenie 100 zł za akcję. Wezwanie obejmuje 12.342.027 akcji Emperia Holding stanowiących 100 proc. kapitału zakładowego spółki. Przyjmowanie zapisów rozpoczęło się 14 grudnia 2017 roku i potrwa do 21 lutego 2018 roku.

W ubiegłym tygodniu Emperia poinformowała, że otrzymała informację o wydaniu w dniu 8 stycznia 2018 roku przez Sąd Okręgowy w Warszawie, XVI Wydział Gospodarczy, postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia Eurocash SA, o uchylenie wspomnianej uchwały w sprawie zmiany statutu, poprzez wstrzymanie wykonania tej uchwały.

W czwartek UOKiK poinformował, iż skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez Maxima Grupe kontroli nad właścicielem sieci sklepów Stokrotka, należących do Emperii. Konieczne jest przeprowadzenie badania rynku. Nie przesądza to o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (3)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum