Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Menedżerowie w wieku 50-70 lat to przeszłość. Rządzą 30-latkowie

Role liderów w firmach należały kiedyś do osób w wieku od 50 do 70 lat. Dziś 50 proc. liderów zaczyna zarządzać ludźmi jeszcze przed ukończeniem 30. roku życia. Pokazują, że można zarządzać efektywnie w każdym wieku. Wśród czynników napędzających ten trend eksperci Wysera wymieniają m.in. rozwój nowych technologii  i coraz bardziej „ludzkie”, a mniej „procesowe” podejście do biznesu.
Reklama

Istnieje wiele powodów, dla których współcześni liderzy są coraz młodsi. Najnowszy raport Wysera „New Leaders” wskazuje m.inn. na rolę nowych technologii, które wpływają na kształt nowoczesnego miejsca pracy i prowadzą do znaczących zmian kulturowych. Umiejętność wykorzystania nowych, przełomowych narzędzi zapewnia znaczną przewagę konkurencyjną.

Technologia umożliwiła młodym ludziom także doskonalenie talentów, zakładanie firm, budowanie własnych marek i tworzenie sieci jeszcze przed zakończeniem edukacji. Wyższe uczelnie stały się swego rodzaju biznesowymi inkubatorami. Firmy doceniają różnorodność i otwartość umysłu, które nowi liderzy wnoszą wraz ze swoim akademickim, niejednokrotnie międzynarodowym doświadczeniem.

Istotnym czynnikiem zmieniającym przywódczy krajobraz jest także przejście firm od „procesu” do „ludzi”.

- W ostatnich latach rośnie świadomość, że najważniejszym aktywem firm są ludzie, o których trzeba dbać ponad wszystko. W wielu przypadkach młodsi liderzy są bardziej dostrojeni do tej zmiany. Rozumieją znaczenie kultury pracy, różnorodności oraz konieczność tworzenia warunków, które umożliwią ludziom bycie wydajnym i efektywnym – mówi Piotr Wajgielt, Executive Manager w firmie Wyser.

Elastyczność, empatia, inteligencja emocjonalna

Eksperci, opierając się na bogatym doświadczeniu w doradztwie oraz rekrutacji managerów wyższego szczebla, zdefiniowali pożądane cechy i umiejętności nowych liderów.​​ W większości przypadków wiek nie ma znaczenia. Wybierając i promując swoich przyszłych liderów  firmy doceniają przede wszystkim empatię i umiejętność zarządzania w oparciu o inteligencję emocjonalną, elastyczność oraz zdolność adaptacji i podejmowania szybkich decyzji.

- Ze względu na ciągłą niepewność, z jaką przychodzi nam się mierzyć, biznes poszukuje liderów, którzy są w stanie podejmować decyzje intuicyjne, bez dostępu do „pełnego obrazu” i możliwości przewidzenia wszystkich potencjalnych implikacji. Wydarzenia, jak pandemia COVID-19, uświadamiają firmom, jak ważna i rzadka jest to umiejętność – komentuje ekspert Wysera.

Wśród cech nowoczesnego lidera powinna znaleźć się również ciekawość pozwalająca na pozostawanie w stałym kontakcie z pojawiającymi się trendami i zmieniającym się światem. Łączy się to z otwartością umysłu: nowi liderzy muszą być otwarci na nowe sposoby działania i tworzyć kulturę pracy, która promuje integrację i zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Przy coraz większym nacisku na społeczną odpowiedzialność biznesu i etykę liderzy muszą mieć jasną wizję działania i bardziej niż kiedykolwiek zwracać uwagę na wpływ swojej organizacji – we wszystkich punktach styku.

- Silna dynamika zmian zachodzących na świecie sprawia, że od współczesnych przywódców wymaga się nie tylko elastyczności, ale też empatii i umiejętności skutecznej komunikacji z zespołem. Ostatnie badania przeprowadzone na zlecenie Wyser, których wyniki wkrótce zostaną zaprezentowane w raporcie „Change Management”, wyraźnie pokazują, że zaangażowanie pracowników to jeden z najtrudniejszych obszarów w procesie zmiany (wskazane przez aż 44,5 proc. ankietowanych). Nowy lider musi potrafić umiejętnie zarządzić emocjami, które często prowadzą do nieporozumień, napędzają niepokój, skłaniają do konfliktów, opóźniania zmiany, a nawet odmowy uczestnictwa w niej – podkreśla Piotr Wajgielt.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum