Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Miasta gotowe na wszystko by zdobyć Amazona

Amazon właśnie ogłosił krótką listę 20 miast wybranych spośród ponad 200 ośrodków ubiegających się o stworzenie siedziby drugiej kwatery głównej giganta e-commerce. Miasta prześcigają się w wyścigu, stawką są miejsca pracy.
Reklama

Spośród wszystkich potencjalnych kandydatów - 238 miast wybrano krótką listę 20. Miast prześcigały się w ofertach, chcąc przyciągnąć technologicznego giganta do budowy swojej drugiej siedziby na swoim terytorium. Pomysły przewidywały nawet zmianę nazwy, hojne zwolnienia podatkowe, pomoc w poniesieniu kosztów budowy czy prezenty (Tucson w Arizonie zaproponował ogromnego kaktusa, a grupa deweloperska z Calgary zadeklarowała gotowość walki z... niedźwiedziem).

Stawką w wyścigu są przede wszystkim miejsca pracy, a dokładnie 50 tys. dobrze płatnych pozycji. Birmingham w Alabamie zainstalowało wielkie guziki symbolizujące zamawianie w Amazonie za pomocą jednego kliknięcia. Burmistrz Kansas City kupił 1 tys. produktów Amazona i wystawił im pięciogwiazdkową, maksymalną ocenę przy okazji zachwalając swoje miasto. Zakup ozdobnych dzwonków za 15 dolarów skomentował postem o kosztach zakupu domu w Kansas: "wiem, że życie w luksusie nie musi kosztować fortuny". Władze New Jersey zaproponowały 7 miliardów ulgi podatkowej, jeśli firma przeniesie się do Newark i stworzy tam miejsca pracy.

Ten nietypowy marketing i promocja miast biorących udział w "konkursie" Amazona dają wrażenie utopijnego reality show, w którym miasta obstawiają pieniądze podatników licząc, że globalna korporacja zaszczyci je swoją obecnością. Rywalizację z pewnością wzmagały deklaracje samego Amazona, który ogłosił wzmocnienie gospodarki Seattle o 38 miliardów dolarów w latach 2010-2016, co wiązało się z 33 budynkami, 93 tys. miejsc pracy oraz zapotrzebowaniem na hotele.

Wczoraj ogłoszono krótką listę 20 miast, wśród których Toronto jest jedynym spoza USA. Na liście znalazły się jedne z najbogatszych i odnoszących największe sukcesy miasta: Nowy Jork, Boston, Waszyngton. Mniejsze ośrodki, takie jak Nashville, Tennessee i Pittsburgh zdobyły w ostatniej dekadzie reputację hubów technologicznych.

Wiadomo, że Amazon preferował większy ośrodek, z powodu dużej liczby potencjalnych pracowników, dobrego transportu publicznego i portu lotniczego o zasięgu międzynarodowym. W wrześniu 2017 roku Amazon ogłosił, że będzie potrzebował nowej, drugiej siedziby swojej kwatery głównej, po tym jak firma przerosła zasoby w Seattle, swoim rodzimym mieście. Amazon działa od 1994 roku, obecnie zatrudnia ponad 40 tys. pracowników.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum