Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Mięso z probówki może trafić do sprzedaży już w 2021 roku

Mięso z laboratoriów już wkrótce stanie się dostępne dla konsumentów. Pionier w tej dziedzinie, firma Mosa Meat pozyskała właśnie 7,5 mln euro na budowę fabryki i chce wprowadzić swój niedrogi produkt na rynek w ciągu trzech lat.
Reklama

Pieniądze pochodzą od M Ventures (fundusz inwestycyjny firmy farmaceutycznej Merck) i szwajcarskiego przetwórcy mięsa, Bell Food Group - poinformowała Mosa Meat w komunikacie prasowym. Start-up chce wykorzystać pozyskane środki do opracowania tańszego procesu produkcji  i budowy zakładu pilotażowego. Pierwszy produkt powinien trafić na rynek do 2021 roku. Pomoże w tym know-how firmy Merck w dziedzinie hodowli komórkowych.

Mosa Meat, założona przez profesora Marka Post z Maastricht University, zaprezentowała w 2013 roku pierwszego hamburgera, wyhodowanego na bazie komórek macierzystych od krowy. Ten kawałek mięsa kosztował wówczas około 250 000 euro. Jednym z pierwszych inwestorów Mosa Meat był Sergey Brin, współzałożyciel firmy Google.

Nowi donatorzy są przekonani, że mięso hodowlane ma świetlaną przyszłość: - Zastąpienie tradycyjnej produkcji mięsem hodowanym w laboratorium będzie miało ogromny wpływ na redukcję emisji gazów cieplarnianych - mówi Alexander Hoffmann z M Ventures. - Popyt na mięso wciąż rośnie i nie będzie już można go zaspokoić tradycyjną hodowlą w przyszłości. Wierzymy, że ta technologia może być prawdziwą alternatywą dla świadomych ekologicznie konsumentów - uważa Lorenz Wyss, dyrektor generalny Bell Food Group. 

Czy mięso z komórek rzeczywiście trafi do sprzedaży tak szybko? Jednym z wąskich gardeł może być uzyskanie decyzji o zatwierdzeniu do spożycia, wydawanej  przez Europejski Urząd ds. Żywności (EFSA). Ta procedura może potrwać wiele lat.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum