Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Ministerstwo: Ekonomiczna dostępność żywności w Polsce na stabilnym poziomie

Ekonomiczna dostępność żywności w Polsce, mimo wzrostu jej cen, pozostała na stabilnym poziomie, dzięki wzrostowi poziomu płac w kraju oraz wprowadzonym przez rząd tarczom antyinflacyjnym - zapewnia ministerstwo rolnictwa.
Reklama

 

Lech Kołakowski, sekretarz stanu w MRiRW odpowiedział na interpelację poselską w. bezpieczeństwa żywnościowego Polski.

Lech Kołakowski przytaczając dane GUSu pisze, że ceny żywności w lipcu br. były wyższe niż rok wcześniej o 15,9% (w czerwcu br. wzrost wyniósł odpowiednio 14,8%), a ceny napojów bezalkoholowych – o 10,0% (wobec 8,2% w poprzednim miesiącu).

Szalejąca inflacja. Drożeje wszystko

I wymienia: dużo droższy niż w lipcu ub. roku był m.in. cukier (o 47,6%), mąka (o 38,9%) oraz oleje i tłuszcze – przeciętnie o 37,5% (ceny tłuszczów roślinnych wzrosły o 46,1%, a tłuszczów zwierzęcych – o 31,4%, z tego masło podrożało w skali roku również o 31,4%). Wyższe niż przed rokiem były także ceny kasz i ziaren zbóż (o 32,2%) oraz pieczywa (o 29,1%). Znacznie droższy był również ryż (o 20,7%) oraz artykuły z grupy mleko, sery i jaja – przeciętnie o 20,0% (w tym ceny mleka wzrosły o 24,3%, serów i twarogów – o 22,1%, śmietany – o 19,2%, jaj – o 18,3%, a jogurtów – o 13,7%). Więcej niż w lipcu ub. roku płacono także m.in. za ryby i owoce morza (o 18,6%) oraz za mięso (przeciętnie o 17,2%, spośród artykułów w tej grupie dużo więcej niż rok wcześniej konsumenci płacili za mięso wołowe – o 32,8% oraz mięso drobiowe – o 28,4%, podrożało także mięso wieprzowe – o 17,3% oraz wędliny – o 11,8%). Makarony i produkty makaronowe były droższe niż przed rokiem o 13,9%, owoce – o 8,9%, a warzywa – o 6,8%.
Spośród napojów znacznie podrożała m.in. kawa – o 15,3%.

Płace w górę?

Podkreśla natomiast, że w lipcu br. wzrost przeciętnych miesięcznych nominalnych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw w skali roku był wyższy niż w czerwcu br. Były one o 15,8% większe niż przed rokiem.

- Przy utrzymującej się wysokiej dynamice cen konsumpcyjnych, siła nabywcza płac wzrosła o 0,3% w lipcu w skali roku. Jednocześnie według danych GUS w okresie siedmiu miesięcy br. płaca realna brutto była o 0,9% wyższa niż rok wcześniej. Oznacza to, że ekonomiczna dostępność żywności w Polsce, mimo wzrostu jej cen, pozostała na stabilnym poziomie, dzięki wzrostowi poziomu płac w kraju oraz wprowadzonym przez rząd tarczom antyinflacyjnym mającym wspierać mniej zamożne gospodarstwa domowe w obliczu intensywnego wzrostu cen towarów i usług - tłumaczy sekretarz stanu.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum