Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Ministerstwo o planie wykupu Żabki: KGS prowadzi szeroko zakrojone działania, mające na celu wzmocnienie spółki

W odpowiedzi na interpelację posłanki Joanny Muchy z 26 października br. w sprawie planu wykupienia sieci sklepów Żabka od funduszu CVC, ministerstwo odpowiedziało bardzo lakonicznie. Interpelacja to pokłosie wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, która padła na spotkaniu wyborczym. Sieć Żabka skomentowała, wówczas, że ta wypowiedź nie odnosi się do żadnego konkretnego procesu z udziałem spółki, więc nie ma podstaw do jej komentowania.
Reklama

 - Ministerstwo Aktywów Państwowych wskazało, ze wykonując prawa z należących do Skarbu Państwa akcji w spółce Krajowa Grupa Spożywcza S.A., dysponuje uprawnieniami akcjonariusza, a stosownie do regulacji art. 368 KSH prowadzenie spraw spółki należy do kompetencji zarządu, a zgodnie z art. 3751 KSH walne zgromadzenie i rada nadzorcza nie mogą wydawać zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki.

Niezależnie od powyższego, na podstawie informacji otrzymanych od spółki należy podkreślić,że KGS S.A., dążąc do stałego rozwoju, prowadzi szeroko zakrojone analizy i działania na rynku, mające na celu dalsze wzmocnienie zarówno Spółki, jak i całej Grupy Kapitałowej KGS. W ocenie zarządu KGS S.A., rozwój działalności handlowej przez podmioty funkcjonujące na rynku spożywczym jest kierunkiem perspektywicznym, który pozostaje w kręgu zainteresowania spółki - napisano w odpowiedzi, której w imieniu Ministra Aktywów Państwowych udzielił Andrzej Śliwka, podsekretarz stanu MAP.

Pismo jest lakoniczne i nie zawiera odpowiedzi na większość pytań, które padły w interpelacji. Brzmiały one:

Czy Ministerstwo Aktywów Państwowych prowadzi negocjacje w sprawie zakupu sieci sklepów Żabka? Czy negocjacje takie prowadzi bezpośrednio Polska Grupa Spożywcza?

Na podstawie jakich wycen prowadzone są negocjacje?

Czy umowa zakłada podtrzymanie umów z dotychczasowymi franczyzobiorcami sklepów?

W jaki sposób utrzymane zostaną warunki konkurencyjności na rynku małych sklepów w sytuacji gdy jedna z sieci zostanie znacjonalizowana?

Kto dokładnie ma dokonać zakupu sieci sklepów Żabka - Skarb Państwa, konsorcjum spółek czy sama Polska Grupa Spożywcza?

Czy planowane jest utrzymanie dotychczasowego modelu biznesowego opartego na franczyzie?

Czy po dokonaniu zakupu sieci sklepów nadal będą mogły być otwarte w niedziele i święta?

 

Zarząd KGS na 19 grudnia zwołał walne zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej, które ma podjąć uchwałę w sprawie  podwyższenia kapitału zakładowego spółki, poprzez emisję akcji zwykłych imiennych serii S, które zostaną zaoferowane w trybie subskrypcji prywatnej Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa, z pozbawieniem w całości prawa poboru tych akcji akcjonariuszy spółki. Kapitał ma zostać podniesiony z 1,295 mld zł do nie więcej niż 1,552 mld zł.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum