Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Mleko będzie drożało, bo hodowcy więcej płacą za energię i pasze (podcast)

Za mleko w skupie w lipcu płacono 2,34 zł za litr. To historycznie wysokie ceny. Konsumenci w sklepach płacą ok. 4 zł za litr mleka. Ceny idą w górę i będą szły, bo do udoju krów potrzeba m.in. drożejącej energii. Tematem też jest żywienie krów. Przez suszę zbiory kukurydzy, przetwarzanej na kiszonki, były skromne. Do tego na światowych rynkach mleka jest mniej, a to także wpływa na ceny - analizują Iwona Dyba z farmer.pl i Edyta Kochlewska z dlahandlu.pl w rozmowie "Od pola do półki".
Reklama

Jak wskazują ekonomiści póki co konsumenci nie rezygnują z mleka i jego przetworów,  bo jest to dla wielu podstawowe źródło białka. Dodatkowo  część konsumentów dysponuje zaoszczędzonymi środkami bo w pandemii mieli mniejsze wydatki: na wyścia do restaurcji, podróże, imprezy rodzinne. Teraz część osób uruchamia te oszczędności m.in. na podstawowe zakupy, które drożeją z dnia na dzień.

Mleko drożeje w skupach w całym kraju. W ostatnim okresie surowiec najbardziej podrożał w woj. dolnośląskim i małopolskim (po 4,5 proc.) oraz w woj. lubuskim (o 4,3 proc.), a w najmniejszym - w woj. podlaskim (o 1,9 proc.) i pomorskim oraz śląskim (po 2,5 proc.).

"Na poziom cen mleka w Polsce mają wpływ nie tylko czynniki koniunkturalne, ale również konflikt zbrojny w Ukrainie, inflacja i rosnące ceny nośników energii i pasz" - tłumaczył Wroński. Dodał, że ceny mleka w naszym kraju zależą także od sytuacji na rynku międzynarodowym, np. od popytu na produkty mleczne ze strony Chin, które są największym na świecie ich importerem.

Rosnące ceny skupu mleka mają przełożenie na ceny sprzedaży mleka spożywczego UHT. Zgodnie z danymi Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na początku września br. cena sprzedaży netto (bez VAT) mleka spożywczego UHT (3,2 proc. tłuszczu) wyniosła średnio w kraju 3,17 zł/kg. Cena ta była o 2 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej oraz o 42,5 proc. wyższa niż w analogicznym okresie roku 2021.

Biorąc pod uwagę sytuację na świecie, można prognozować w bieżącym roku dalszy wzrost cen mleka i produktów mlecznych, bo jest to produkcja, która wymaga dużych nakładów m.in. na chów bydła - stwierdził PAP. Jego zdaniem jest też raczej mało prawdopodobne, by spadło zainteresowanie konsumentów przetworami mlecznymi, bowiem cechuje je wysoka wartość odżywcza, są one źródłem wartościowego białka, wapnia i innych składników mineralnych oraz witamin o wysokiej przyswajalności. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ mk/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum