Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Mondelez szykuje się na gigantyczną karę

Dochodzenie antymonopolowe prowadzone przez Komisję Europejską grozi firmie Mondelez poważnymi konsekwencjami: producent słodyczy odkłada na potencjalną karę 300 mln euro i przyznaje, że ostateczna kwota może być znacznie wyższa.
Reklama

Ugoda czy grzywna?

Już w 2019 r. w biurach Mondelez w Mechelen, Wiedniu i Bremie w ramach dochodzenia w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych miały miejsce przeszukania. Firma była podejrzewana o zmowy cenowe i tak zwane ograniczenia terytorialne podaży, czyli praktykę, w ramach której międzynarodowi producenci uniemożliwiają detalistom zaopatrywanie się poza ich własnym rynkiem, na przykład poprzez ograniczanie dostępnych ilości lub dostosowywanie opakowań.

Mówi się, że dochodzenie to dobiega końca, a Mondelez – który twierdzi, że współpracuje w tej sprawie z europejskim organem ds. konkurencji – przygotowuje się do ewentualnej ugody w postępowaniu antymonopolowym. Producent m.in. Milki i Oreo przeznaczył na ten cel 300 mln euro - wynika z corocznego raportu, do którego dotarła agencja informacyjna Reuters. Kwota ta opiera się na własnych szacunkach firmy i może być znacznie wyższa. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, może zostać nałożona wysoka grzywna, sięgająca nawet 10% światowego obrotu.

Producenci nadużywają pozycji

Sprawa Mondelez nie jest odosobniona w branży FMCG. W 2019 roku firma AB InBev została ukarana grzywną w wysokości 200 mln euro - browar uniemożliwiał belgijskim detalistom importowanie tańszych piw Jupiler i Leffe z Holandii i Francji. Firma ograniczyła dostępne ilości, zmieniła projekt i format opakowania oraz dostarczyła informacje o produkcie w jednym języku. Zakłócenie konkurencji i nadużycie pozycji dominującej stwierdziła wówczas Komisja Europejska.

Terytorialne ograniczenia w handlu są kontrowersyjną taktyką, która jest sprzeczna z zasadami europejskiego jednolitego rynku. Producenci zwracają jednak uwagę, że różnice cenowe między poszczególnymi krajami wynikają głównie z różnic w ustawodawstwie, akcyzie i kosztach działalności. Produkty marek własnych również wykazują znaczne różnice cenowe na pozornie jednolitym rynku.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum