Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Monitoring na stacjach Orlen. Chińskie kamery i rosyjskie serwery?

Orlen - jak każda sieć stacji paliw - monitoruje swoje obiekty. Uwagę jednego z posłów zwróciła jednak marka kamer używanych na stacjach oraz serwery, które przechowują obraz.
Reklama

Poseł Paweł Szramka postanowił wyjaśnić sprawę monitoringu na stacjach Orlen wysyłając zapytanie do ministra aktywów państwowych.

Chińskie systemy monitorujące na stacjach Orlen?

 Jak pisze poseł: " Szanowny Panie Ministrze! Niniejszą interpelację kieruję w związku z informacją zaistniałą publicznie, że spółka Orlen zaczęła rozsyłać do prywatnych firm detektywistycznych zapytanie o ich usługi. Ma to mieć związek z tym, iż na swoich stacjach korzystają z systemów monitorujących marki Hikvision. Problem polega na tym, że są to systemy z Chin, a obraz ma być zapisywany w chmurze na wynajętych z Rosji serwerach.". Poseł dopytuje więc ministerstwo czy sytuacja nie powoduje znacznego zagrożenia bezpieczeństwa dla Polski?

Na interpelację poselską odpowiedział Maciej Małecki, sekretarz stanu. Z pisma jednak niczego się nie dowiadujemy.

Jak czytamy: " (...) Minister Aktywów Państwowych, działając jako akcjonariusz Skarb Państwa nie ma uprawnień do ingerowania w prowadzenie spraw Spółki, także w zakresie systemów monitorowania stosowanych na stacjach paliw.
Ponadto informuję, że Orlen jako Spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, podlega przepisom dotyczącym informowania akcjonariuszy o wszystkich zdarzeniach mających istotny wpływ na sytuację gospodarczą, majątkową bądź finansową emitentów lub mogących w znaczny sposób wpłynąć na cenę lub wartość notowanych instrumentów finansowych. Informacje te są przekazywane do publicznej wiadomości w postaci bieżących i okresowych raportów umieszczanych na stronie internetowej Spółki. Emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym są obowiązani zapewnić posiadaczom papierów tego samego rodzaju, w takich samych okolicznościach, jednakowe traktowanie. Wobec powyższego Minister Aktywów Państwowych, reprezentujący akcjonariusza – Skarb Państwa, nie dysponuje dodatkowymi informacjami oprócz tych, które zostały przekazane przez Zarząd Spółki do publicznej wiadomości."

 

 

Chińskie kamery Hikvision w polskich ministerstwach

Przypomnijmy, niedawno RadioZet podało, że w przynajmniej pięciu polskich ministerstwach zamontowane są chińskie kamery Hikvision. Producent z Chin został wpisany przez rząd Stanów Zjednoczonych na “czarną listę” i uznany jako “zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa”. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zdecydowało się usunąć kamery kontrowersyjnej firmy.

Hikvision to chińskie przedsiębiorstwo elektroniczne produkujące m.in. urządzenia systemu monitoringu czy programy umożliwiające rozpoznawanie twarzy. Firma w dużej części kontrolowana jest przez rząd Chińskiej Republiki Ludowej.

Spółka Orlen Ochrona informuje na swojej stronie, że w zakresie systemów zabezpieczeń technicznych korzysta z szerokiej gamy producentów takich jak np. AXIS, WISENET, HIKVISION, BOSCH, FLIR, BCS i inne.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum