Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

MZ analizuje zakaz sprzedaży energetyków dzieciom

W Ministerstwie Zdrowia trwają analizy możliwości wprowadzenia ograniczeń picia  napojów energetycznych przez osoby poniżej 16 lat.
Reklama

Waldemar Kraska, Sekretarz Stanu, z upoważnienia Ministerstw Zdrowia odpowiedział na jedną z interpelacji poselskich w sprawie przypadków przedawkowania kofeiny wśród młodzieży. Chodzi o napoje energetyzujące.

 

 

Dzieci piją energetyki i ...tyją

W piśmie czytamy m.in. " (...) zarówno badania polskie, jak i ogólnoeuropejskie wskazują na częste picie napojów energetyzujących przez dzieci i nastolatków. Już w latach 2009-2010, według badania przeprowadzonego przez Instytut Żywności i Żywienia napoje energetyczne piło 24% dzieci, na ogół kilka razy w miesiącu, ale 4% dzieci piło je nawet kilka razy w tygodniu. Według krajowych badań (2021) 5% chłopców i 4,9% dziewcząt w wieku 10-17 lat deklaruje spożycie napojów energetyzujących przynajmniej raz w tygodniu.

W Wielkiej Brytanii nawet 32% dzieci i młodzieży pije napoje energetyczne conajmniej raz w tygodniu, a w świetle badania przeprowadzonego przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), 12% młodzieży do 18 r.ż. pije je 4 razy w tygodniu lub częściej. Głównym powodem sięgania po napoje energetyczne przez dzieci i młodzież jest potrzeba dobrego samopoczucia w grupie rówieśników i poprawa wydolności fizycznej.
Wpływ napojów energetyzujących na zdrowie dzieci i nastolatków należy rozpatrywać przede wszystkim w kontekście zawartej w nich substancji psychoaktywnej (kofeiny) oraz wysokiej zawartości cukrów. Z uwagi na masę ciała dzieci ryzyko negatywnych skutków dużego spożycia tych składników jest u dzieci większe, niż u dorosłych."

W Ministerstwie Zdrowia trwają analizy możliwości wprowadzenia ograniczeń picia tych napojów przez osoby poniżej 16 lat.

Jaka dawka kofeiny jest bezpieczna?

Waldemar Kraska wskazuje w piśmie, że w odniesieniu do kofeiny, zgodnie ze stanowiskiem EFSA brak jest dostatecznych danych, aby określić bezpieczny poziom spożycia kofeiny przez dzieci. Aktualnie EFSA uznaje, że nie budzi obaw spożycia dawka do 3 mg/kg m.c/dzień (dla przykładu, dla dziecka w wieku 10 lat oznacza to około 100 mg kofeiny).

Pismo jest datowane na 19 grudnia 2022 r.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum