Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Na rynku działa ok. 60 e-sklepów z ekożywnością

Wartość polskiego rynku żywności ekologicznej szacowana jest na 1,36 mld zł w cenach detalicznych (0,5% całego rynku spożywczego). Z końcem 2019 w Polsce działało 18 637 gospodarstw legitymujących się certyfikatem – wynika z raportu przygotowanym przez Koalicję na Rzecz Rozwoju Rynku Żywności BIO i NielsenIQ „Żywność ekologiczna w Polsce. Raport 2021”.
Reklama
  • Zapotrzebowanie na żywność ekologiczną wciąż rośnie. Według raportu w ciągu ostatnich 2 lat liczba sklepów internetowych podwoiła się.
  • W czasie pandemii sprzedaż rosła zarówno w sieciach handlowych jak i segmencie specjalistycznym (ok. 850 sklepów). Problemy dotknęły natomiast punkty działające na terenie galerii handlowych.
  • Obecnie na rynku działa ok 60 sklepów specjalizujących się tylko i wyłącznie w sprzedaży ekożywności przez internet. Około 90 łączy taką sprzedaż z działaniami stacjonarnymi.

 

Konsumenci cenią świeżość

Sławomir Chłoń, prezes Organic Farma Zdrowia i członek zarządu Polskiej Izby Żywności Ekologicznej, jest optymistą jeżeli chodzi o dalszy rozwój rynku. -Znacznie wyższa świadomość na temat żywności ekologicznej zostanie. Tak samo jak częstsze jej nabywanie i spożywanie. Pandemia zwiększyła pobyt na produkty bio, przyspieszyła rozwój tego rynku, co napawa nas optymizmem – mówi.

- Według naszych  w ciągu ostatnich 2 lat liczba sklepów internetowych specjalizujących się w sprzedaży żywności ekologicznej podwoiła się (co najmniej). Sklepy te można podzielić na dwie grupy: oferujące jedynie produkty suche (zdecydowana większość) i oferujące produkty świeże (zdecydowana mniejszość). Obecnie, w sieci, dynamicznie rośnie sprzedaż produktów świeżych (warzywa i owoce, nabiał, mięso, drób, wędliny), choć nadal stanowi ona niedużą część rynku. – komentuje Michał Kapica, prezes Smak Natury i członek zarządu Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.

Obecnie na rynku działa ok 60 sklepów specjalizujących się tylko i wyłącznie w sprzedaży ekożywności przez internet. Około 90 łączy taką sprzedaż z działaniami stacjonarnymi.

Wśród kategorii spożywczych generujących największą wartość produktów BIO znajdziemy produkty do żywienia małych dzieci, jogurty i napoje roślinne, a także produkty z kategorii soki, nektary, napoje – relacjonują specjaliści NielsenIQ.

Polska na tle Unii Europejskiej i świata

Pod względem powierzchni upraw ekologicznych (507 637 ha) Polska zajmuje 19. miejsce na świecie. Wydatki przeciętnego Polaka na żywność EKO 7 Euro w skali roku średnia unijna: 76 Euro. 16 krajów ma 10% lub większy udział obszarów uprawianych ekologicznie w całkowitej powierzchni rolnej. 15 krajów ma między 5 a 10%.W Polsce jest to 3,5%.

Dlaczego biożywność?

Badania IMAS International pokazują, że głównymi powodami, dla których Polacy i Polki sięgają po takie produkty jest zdrowie lub zmiana nawyków żywieniowych (wskazało tak 22,5% badanych).

Zniechęca natomiast wysoka cena (wskazało ją 45,4% ankietowanych). Badani wskazywali również, że nie kupują żywności ekologicznej, bo uważają ją za oszustwo (16,6% odpowiedzi). Bardzo dużą rozbieżność w tym stwierdzeniu można zauważyć wśród kobiet i mężczyzn (aż 20,8% mężczyzn uważa, że żywność ekologiczna to oszustwo; twierdzących tak kobiet jest 10,4%). Polacy i Polki nie zawsze ufają również certyfikatom i wolą kupować bezpośrednio od lokalnych rolników, a żywność ekologiczną traktują jako modę. W odpowiedziach można zauważyć nieufność wobec sklepowych owoców i warzyw – badani wolą uprawiać je we własnych ogródkach.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum