Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Na rynku nieruchomości komercyjnych handel stanowił połowę wartości transakcji

Według Aleksandry Burkot, konsultantki w dziale badań rynku Knight Frank, wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce przekroczyła pod koniec trzeciego kwartału 2017 r. 2,4 mld euro, z czego niemal 50 proc. należało do sektora handlowego. Transakcje w sektorze biurowym stanowiły 30, a magazynowym jedynie 5 proc. – informuje pb.pl.
Reklama

— Najwięcej emocji w sektorze nieruchomości handlowych wzbudziły z pewnością duże transakcje portfelowe, przede wszystkim przejęcie od Ares, Axa i Apollo Rida 28 centrów M1, Power Park, Bi1 i Praktiker o łącznej wartości około 1 mld euro przez grupę Chariot Top. Spółkę utworzyły i współzarządzają nią Griffin Real Estate i skupiająca kapitał Pimco, Oaktree Capital Management i Redefine Properties. Jeszcze przed sfinalizowaniem tej transakcji konsorcjum zakomunikowało odsprzedaż 12 z tych centrów do EPP zaplanowaną w trzech transzach na lata 2018-20 — mówi Marek Paczuski, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego Savills.

Jako przykład budowania portfela inwestycyjnego złożonego z nowoczesnych obiektów handlowo-rozrywkowych o regionalnym zasięgu i dominującej pozycji Marek Paczuski przytacza przejęcie przez Union Inwestment Centrum Handlowego Magnolia Park we Wrocławiu za kwotę 380 mln euro. Przypomina, że w 2015 r. fundusz ten nabył Centrum Handlowe Riviera w Gdyni, a w 2012 r. łódzką Manufakturę. Centra tego typu cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów instytucjonalnych, niemniej jednak ich podaż jest ograniczona. Odbywają się 1-2 tego typu transakcje w roku.

Wśród dużych transakcji 2017 r. Marek Paczuski wyróżnia też przejęcia kolejnych galerii handlowych przez południowoafrykański NEPI Rockcastle. W listopadzie ten fundusz przejął Centrum Handlowe Alfa w Białymstoku największe w mieście, liczące około 36 tys. mkw. powierzchni najmu. Miesiąc wcześniej ten inwestor ogłosił przejęcie centrów Krokus i Serenada w Krakowie za łączną kwotę niemal 250 mln euro. Rok wcześniej Rockcastle przejął również w Krakowie Bonarka City Centre. Wśród zamkniętych w 2017 r. transakcji warto wymienić też zakupy Pradery (Parki Handlowe: Targówek w Warszawie, Janki oraz Franowo w Poznaniu) oraz RREEF (portfel trzech centrów outletowych Fashion House — Sosnowiec, Gdańsk i Piaseczno) czy też wcześniejszą akwizycję EPP (galerie handlowe w Kłodzku, Zamościu i we Włocławku).

więcej w serwisie pb.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum