Nadchodzące wyzwania dla rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce

Ledwo sytuacja pandemiczna zdążyła się uspokoić, a rynek inwestycyjny stanął przed kolejnymi wyzwaniami w związku z wojną na Ukrainie. Na końcówkę pierwszego kwartału wpłynęła nowa sytuacja geopolityczna, a cały rynek nieruchomości wstrzymał oddech. Pomimo nowych okoliczności, trwające transakcje zamykają się, co znalazło odzwierciedlenie w wynikach rynku za I kwartał 2022 roku. Ponadto, szczególnie lokalni inwestorzy z Litwy, Czech, Węgier czy Słowacji, niezmiennie wykazują zainteresowanie nieruchomościami zlokalizowanymi w Polsce.
„Wolumen zrealizowanych transakcji inwestycyjnych na poziomie 1,7 miliarda euro w I kwartale to trzecie najlepsze otwarcie roku od 2016 roku. – wskazuje Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska, Research and Data Manager w Avison Young w Polsce – Na ten wynik wpłynęły znacznie trzy wyjątkowe transakcje, które stanowiły 75% całkowitego wolumenu.” Pierwszą z nich był zakup części biurowej The Warsaw Hub przez Google. Druga i trzecia dotyczyły sprzedaży 50% portfela nieruchomości handlowych EPP poprzez utworzenie dwóch joint venture. Dominujący udział w strukturze całkowitego wolumenu inwestycji mają zatem sektory handlowy i biurowy, które sięgają w obu przypadkach 44%. To dość ciekawy wynik, ponieważ wcześniej to sektor magazynowy wyraźnie dominował. Do tej sytuacji przyczynia się również ograniczona liczba odpowiednich produktów inwestycyjnych w tym sektorze.
Parki handlowe niezmiennie silne
Parki handlowe i obiekty typu convenience pozostają najatrakcyjniejszymi nieruchomościami handlowymi wśród inwestorów w Polsce. W I kwartale 2022 roku odnotowano 9 transakcji w sektorze, z czego 4 związane były z parkami handlowymi i centrami typu convenience. Wśród sprzedanych parków handlowych znalazły się dwie nieruchomości pozyskane przez newcomerów na rynku: Park Handlowy Młyn we Wrocławiu sprzedany do Lords LB oraz Power Park Opole sprzedany Grupie LEOFF.
Wolumen inwestycji w sektorze na początku 2022 roku pobił rekordy: wyniósł 728 milionów euro, co stanowiło 73% całkowitego wolumenu inwestycyjnego zrealizowanego w sektorze w całym 2021 roku. Za 44% udziału w wolumenie w I kwartale 2022 roku odpowiada sprzedaż 50% portfela EPP poprzez utworzenie dwóch joint ventures: Horse JV oraz Community Properties JV.
Sektor magazynowy - powolny start po ubiegłorocznych rekordach
Magazyny były w ostatnich latach niekwestionowanym liderem na rynku inwestycyjnym nieruchomości komercyjnych. W 2021 roku, sektor ten osiągnął rekordowo wysoki udział w całkowitym wolumenie inwestycyjnym, sięgający 53%.
Choć I kwartał 2022 roku był raczej skromny pod względem nowych transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych, prognozy dla tego sektora są więcej niż pozytywne. „Spadek wolumenu inwestycji wynikał raczej z braku odpowiedniego produktu niż ze zmniejszonego zainteresowania inwestorów”. – wyjaśnia Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska, Avison Young.
Ponad 45% wolumenu inwestycyjnego zrealizowanego w tym kwartale było wygenerowane przez transakcje portfelowe. Największą transakcją było przejęcie przez Partners Group i Peakside Capital trzech obiektów logistycznych zlokalizowanych w aglomeracji warszawskiej. Na fali niesłabnącego zainteresowania magazynami miejskimi, centrum logistyczne w Ożarowie Mazowieckim zostało sprzedane do Arrow Capital. Dwa centra serwisowe MAN zostały pozyskane przez Investika, a Panattoni City Logistics Poznań I został zakupiony przez Apollo Management.
Co dalej?
Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych zdążył zaledwie złapać oddech po pandemii, kiedy wybuchła wojna na Ukrainie. Niektórzy inwestorzy, rozważając nowe inwestycje, będą z pewnością przyglądać się ostrożniej regionowi Europy Środkowo – Wschodniej. Jednak inwestorzy lokalni pozostają niezmiennie aktywni. Ponadto, napływ imigrantów sprzyja rozwojowi sektora PRS.
„Silne otwarcie 2022 roku oraz wiele obecnie realizowanych transakcji potwierdza stabilność rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Zawarte transakcje dotyczyły zarówno dużych jak i małych nieruchomości w różnych sektorach, a na rynku pojawiło się także kilku nowych graczy. Mimo pewnych zawirowań, spodziewamy się, że rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce nadal będzie przyciągał inwestorów.” – podsumowuje Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska, Avison Young