Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Najlepiej handlowców motywują systemy uzależnione od wysokości marży

System motywacyjny, który stosowany jest przez największą liczbę firm w Polsce (około 33 proc.), czyli wyliczanie premii w oparciu o przychody uzyskane przez pracownika jest systemem mało efektywnym - wynika z badania przeprowadzonego przez FernPartners. Znacznie skuteczniejsze są systemy uzależnione od wypracowanej marży oraz rabatów udzielonych przez sprzedawcę (stosowane odpowiednio przez 17 i 13 proc. firm). To właśnie dzięki nim firmy uzyskują najwyższe rentowności a pracownicy najwyższe średnie dochody.
Reklama

Dobrą praktyką stosowaną przez przedsiębiorstwa (około 50 proc. badanych) jest rozliczanie swoich pracowników każdego miesiąca. Dzięki temu sprzedawcy co miesiąc próbują zapracować na wyższą wypłatę, którą otrzymają w najbliższym czasie.
Przedsiębiorstwa przy ustalaniu celów sprzedażowych najczęściej kierują się prognozami popytu (67 proc.), podkreślając efektywność tego czynnika. W przypadku większych firm najczęściej ustalanie celów odbywa się przez centralę, a menedżerowie działów sprzedażowych konsultują się ze swoimi pracownikami, aby wspólnie opracować plan działania i rozdzielić cele sprzedażowe.
Jednym z głównych powodów niższych rentowności firm jest nie stosowanie wskaźników oceny efektywności programów wynagrodzeń, które podkreślają zyski firmy. Przez to kadra skupia się na innych czynnikach takich jak przychód lub wolumen a zapomina o rentowności.
Dzięki zebranym danym wykazano, że stosowanie różnych systemów premiowych ma odmienny wpływ na spółkę. Przejawia się to przede wszystkim w rentowności sprzedaży oraz w wysokości zarobków pracowników. Firmy, które stosują system premiowy w wynagrodzeniu pracowników osiągają lepsze rezultaty, ponieważ ich pracownicy są bardziej zmotywowani do efektywniejszej pracy. Rezultatem tego są również wyższe wynagrodzenia.
Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum