Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Największe transfery personalne w sieciach handlowych w 2015 roku

Rok 2015 upłynął pod znakiem spadającego bezrobocia, żądania podwyżek przez szeregowych pracowników sieci handlowych oraz transferów na najważniejszych stanowiskach w największych sieciach handlowych w Polsce, w tym w Biedronce, Czerwonej Torebce, drogeriach Dayli, Eurocash, Frisco.pl, Kauflandzie, Małpce, Merlin.pl, Lidlu, Polomarkecie czy Tesco.
Reklama

Na początku roku okazało się, że były prezes Czerwonej Torebki zajmie się rozwojem sieci paczkomatów w InPost. Ireneusz Kazimierczyk został bowiem prezesem zarządu spółki InPost Paczkomaty. Kazimierczyk w Czerwonej Torebce pełnił funkcję prezesa zarządu, a później był odpowiedzialny za rozwój spółki Merlin.pl. Nowym prezesem zarządu Merlin.pl został natomiast Tomasz Kowalski, który pełnił wcześniej funkcję dyrektora zarządzającego w obszarze handlu i ekspansji w Grupie Handlowej Czerwona Torebka. 

26 stycznia na stanowisko prezesa zarządu drogerii Dayli Polska została powołana Anna Wierzbicka. Z Grupą Kerdos (do listopada 2014 r. Hygienika) związana od 2012 r. Dotychczasowy prezes zarządu Dayli Polska - Kamil Kliniewski – pozostał prezesem zarządu Kerdos Group oraz niemieckiej spółki zależnej DC Service GmbH, będącej udziałowcem w luksemburskiej sieci Meng Drogerie. Z końcem roku Anna Wierzbicka zrezygnowała z bycia prezesem Dayli i zasiadania w zarządzie innych spółek z Grupy.

W lutym 2015 r. po odejściu ze stanowiska dyrektora ds. zakupów w sieci Biedronka Alicja Koleśnik została prezesem zarządu spółki DOZ SA, prowadzącej sieć blisko 1000 aptek Dbam o Zdrowie, w tym ponad 600 własnych oraz ponad 300 franczyzowych. W związku ze zmianami w strukturze Jeronimo Martin zarządzanie obszarem zakupów zostało podzielone na trzy osoby: Pedro Coelho, Nuno Begonha i Beatę Jankowiak. Alicja Koleśnik z Jeronimo Martins związana była od 1997 roku, zajmując stanowisko product line manager w dziale zakupów. Później zajmowała stanowiska menadżerskie w strukturach działu.

25 lutego rada nadzorcza Eurocash podjęła uchwałę o powołaniu Davida Bonera, byłego prezesa Makro Polska, na stanowisko członka zarządu Eurocash. David Boner objął funkcję członka zarządu odpowiedzialnego za jednostki biznesowe Eurocash Cash&Carry oraz Eurocash Alkohole.

1 kwietnia Adam Lendvai, jeden z głównych menadżerów Europejskiego Centrum Innowacji sieci Tesco w Krakowie, rozpoczął pracę w polskim oddziale sieci dyskontowej Netto. Lendvai, który piastował funkcję CE Innovation Manager w Tesco PLC w Europejskim Centrum Innowacji sieci Tesco, które ruszyło w grudniu 2014 r. w Krakowie, objął w Netto funkcję dyrektora ds. marketingu. Adam Lendvai, zanim objął funkcję szefa działu innowacji na Europę Centralną w Tesco, pełnił funkcję m.in. menadżera ds. rozwoju formatów oraz menadżera ds. zakupów (odpowiedzialnego za kategorię produktów mrożonych) w węgierskim oddziale brytyjskiej sieci.

W kwietniu Krzysztof Andrzejewski, dotychczasowy wiceprezes ds. finansowych, objął stanowisko prezesa zarządu spółki Żabka Polska, właściciela sieci sklepów Żabka i Freshmarket. Zastąpił dotychczasowego prezesa Jacka Roszyka, który po 9 latach kierowania firmą przeszedł do Rady Dyrektorów. Na stanowisko wiceprezesa ds. finansowych rada nadzorcza powołała Tomasza Blicharskiego, przedstawiciela głównego inwestora – funduszu MEP.

Od kwietnia 2015 roku Anna Sierpińska przestała być pracownikiem Jeronimo Martins Polska. Rok wcześniej w sierpniu przestała być dyrektorem personalnym i członkiem zarządu firmy. Anna Sierpińska była dyrektorem marketingu JMP od 2000 roku. Pięć lat później została dyrektorem do spraw komunikacji i PR. W 2011 roku weszła do zarządu Jeronimo Martins i awansowała na dyrektora do spraw personalnych. Z firmą związana była od 1995 roku. Od początku współtworzyła CSR firmy. W lutym na stanowisku dyrektora personalnego JMP zastąpił ją Jarosław Sobczyk, który w kwietniu br. wszedł także do zarządu firmy jako członek zarządu spółki. Wcześniej Jarosław Sobczyk był członkiem zarządu Mars Polska i Masterfoods Polska.

10 kwietnia nastąpiła zmiana w zarządzie spółki market-Detal (sieć Mila). Nowym prezesem został Artur Góralczyk, który przejął obowiązki Artura Kasnera, który wrócił do rady nadzorczej. Nowy prezes związany jest z firmą od ośmiu lat, jako członek zarządu ds. ekspansji, zarządzania nieruchomościami i inwestycji oraz finansów i księgowości.  Artur Góralczyk w branży FMCG ma 20-letnie doświadczenie, które nabył w firmach takich jak Jeronimo Martins Polska i Plus Discount.

W sieci Rossmann doszło do zmiany rzecznika prasowego i kierownika działu PR. Ze stanowiska odeszła Eliza Dorosz-Panek. Zastąpiła ją Agata Nowakowska, dziennikarka „Gazety Wyborczej”, która po 24 latach pracy rozstała się z dziennikiem.

Na początku maja holender Pieter Boone, dotychczasowy dyrektor zarządzający Metro Cash&Carry w Rosji, został mianowany nowym dyrektorem generalnym międzynarodowego Metro Cash&Carry. Dotychczasowy szef spółki i jednocześnie przewodniczący zarządu Meto AG - Olaf Koch - został na tym drugim stanowisku. Pieter Boone dołączył również do zarządu Meto AG, stając się u boku Olafa Kocha piątym członkiem zarządu.

W czerwcu Maciej Mitoraj stał się nowym członkiem zarządu ds. marketingu i rozwoju spółki Żabka Polska. Wcześniej pełnił funkcję dyrektora handlowego firmy Colian. Pracował również w takich koncernach jak: Commercial Insight Group, Grupa Żywiec, Peppermint oraz SABMiller.

W tym samym miesiącu Krzysztof Szponder, dotychczasowy członek zarządu Kaufland został wiceprezesem spółki Kaufland Polska Markety. Poprzednio pracował m.in. w sieci Real oraz Ahold.

W lipcu do zarządu sieci Polomarket wszedł Michał Seńczuk. Wcześniej pełnił funkcję dyrektora operacyjnego spółki. Seńczuk związany jest z siecią od stycznia 2015 roku, a doświadczenie w branży handlowej zdobywał w sieci Biedronka i Żabka.

Również w spółce Małpka dokonano licznych zmian personalnych. Firma prowadząca sieć sklepów Małpka Express zyskała nowy zarząd oraz radę nadzorczą. Macieja Szturemskiego na stanowisku prezesa zastąpił Janusz Lella. Do zarządu weszła również Krystyna Zduńska. Natomiast radę nadzorczą tworzyli wtedy: Rozalia Nowicka, Artur Haze oraz Tomasz Wojtaszek. Z początkiem czerwca w skład zarządu Małpka S.A., operatora sieci convenience Małpka Express, został powołany Marek Bodynek jako członek zarządu. Swoją karierę wcześniej rozwijał w strukturach Jeronimo Martins Polska. Przypomnijmy, że w maju br. Czerwona Torebka spełniła wszystkie warunki zawarte w przedwstępnej umowie sprzedaży Małpka S.A., skutkiem czego była finalizacja transakcji sprzedaży 100 proc. akcji funduszowi Forteam Investments Limited.

W sierpniu Julio Duarte przestał być wiceprezesem ds. operacyjnych i członkiem zarządu spółki Żabka Polska. Firma nie wskazała żadnego następcy na tym stanowisku. Obecny 4-osobowy zarząd tworzą osoby, które na stanowiska zostały powołane w okresie od grudnia 2014 do czerwcu 2015 roku. Julio Duarte wiceprezesem zarządu ds. operacyjnych w spółce Żabka Polska był od lipca 2012 roku. Odpowiadał za: sprzedaż, ekspansję, logistykę, adaptację i zakupy wewnętrzne.

Również w sierpniu rada nadzorcza Czerwonej Torebki  podjęła uchwały o powołaniu na stanowisko prezesa Macieja Szturemskiego. Henryk Jaskuła został powołany do pełnienia funkcji członka zarządu spółki. Szturemski zastąpił na stanowisku prezesa Czerwonej Torebki Pawła Ciszka.

Spore zmiany w zarządzie nastąpiły w spółce Tesco Polska. Wynikają one ze stworzenia jednego zespołu zarządzającego dla rynków w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Z końcem marca z Tesco odszedł Ryszard Tomaszewski, który był prezesem zarządu sieci w Polsce przez ostatnich 9 lat. Również Anna Grabowska, dotychczasowa wiceprezes zarządu i dyrektor zakupu ds. produktów - żywność, przestała pracować w Tesco Polska. Zespołem zarządzającym kieruje obecnie David Morris, który równocześnie piastuje stanowisko prezesa zarządu spółki w Polsce.

Obecnie w zarządzie Tesco Polska, na stanowisku wiceprezesa zarządu, zasiadają: Jamie Walker, dyrektor ds. produktów na Europę Środkową, który koordynuje całość procesów handlowych oraz związanych z tworzeniem i wprowadzaniem na rynek produktów; Wojciech Wieroński, dyrektor finansowy na Europę Środkową, który odpowiada za całość procesów finansowych w regionie; Adam Manikowski, dyrektor zarządzający Tesco Polska, odpowiadający za całość procesów operacyjnych i sprzedażowych oraz Czesław Grzesiak, dyrektor działu prawnego Tesco Polska, który odpowiada za procesy prawne i ład korporacyjny.

W połowie sierpnia w Krajowym Rejestrze Sądowym dokonano wykreślenia Piotra Drządzewskiego z funkcji członka zarządu spółki Piotr i Paweł SA. Nowym członkiem zarządu została Barbara Zalewska. Piotr Drządzewski obecnie jest wiceprezesem spółki Piotr i Paweł Detal. Aktualnie zarząd spółki Piotr i Paweł SA tworzą Maciej Stoiński, jako prezes zarządu,  Marcin Ratajczak, jako wiceprezes zarządu,  Tomasz Lewandowski i Barbara Zalewska, jako członkowie zarządu.

16 września Tomasz Waligórski złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu Polomarketu. Waligórski związany był z firmą od 2 lat. Aktualnie zarząd spółki tworzą: Michał Seńczuk – członek zarządu, dyrektor operacyjny oraz Marcin Sowa – członek zarządu, dyrektor finansowy. Jednocześnie do ścisłego grona kierującego firmą dołączyli: współwłaściciel firmy Mirosław Podeszwik, obejmując stanowisko dyrektora generalnego spółki oraz Tadeusz Rysiukiewicz obejmując stanowisko dyrektora zakupów artykułów suchych i non-food. Dyrektorem zakupów odpowiedzialnym za produkty świeże pozostaje Monika Jańczak, pracująca w Polomarkecie od 15 lat.

We wrześniu nowym dyrektorem marketingu w Agito.pl został Rafał Kochański. Przed dołączeniem do Agito, Rafał Kochański pracował w Makro Cash and Carry, gdzie całościowo odpowiadał za wszelką komunikację, kierowaną do najważniejszych grup docelowych sieci.

W październiku Ewa Borowska, która dotychczas zarządzała dywizją hurtową Eurocash Cash&Carry została mianowana dyrektor generalną spółki Eurocash Franczyza, która zarządza ponad 1000 sklepów franczyzowych Delikatesy Centrum. Zastąpiła na stanowisku Carlosa Saraivę.

W tym samym miesiącu spółka Bać-Pol wykreśliła ze składu zarządu Piotra Braunego oraz Teresę Sienkiewicz. W struktury zarządu wszedł natomiast Jarosław Rudnicki, który w 2012 r. był członkiem zarządu ds. zakupów w spółce Tradis.

Michał Łagunionek, dotychczasowy prezes zarządu Lidl Polska, został powołany jako nowy członek zarządu centrali koncernu Lidl w Niemczech. Zarządzanie spółką Lidl Polska przejął Maksymilian Braniecki. Maksymilian Braniecki był prezesem Lidla w Rumunii od maja 2012 r. Wcześniej pracował w tym oddziale jako członek zarządu i dyrektor sprzedaży. Pracę w sieci rozpoczął w 2003 roku. Michał Łagunionek związany był ze spółką od ponad czternastu lat.

Katarzyna Kazior w październiku 2015 r. zastąpiła Nicolasa Jedraszka na stanowisku prezesa zarządu Frisco.pl Nicolas Jedraszak został prezesem Frisco w połowie 2014 r. Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego roku do zarządu spółki Frisco.pl wszedł Pedro Martinho (członek zarządu Grupy Eurocash), a Luis Amaral (prezes Eurocashu) zasiada w radzie nadzorczej Frisco.

W listopadzie Małgorzata Moska złożyła rezygnację z pełnienia funkcji w zarządzie Alma Marketu. Małgorzata Moska pełniła funkcję wiceprezesa zarządu spółki.

W tym samym miesiącu Sylwester Maćkowiak przestał pełnić funkcję dyrektora generalnego Chaty Polskiej. Jego miejsce zajął Robert Siemiński, który wszedł również do zarządu firmy. Ewa i Robert Siemińscy to właściciele i założyciele Grupy Mar-Ol. Do zarządu firmy wpisana została natomiast Barbara Machi.

W listopadzie Iwona Zarucka przestała być wiceprezesem spółki Marcpol SA. Do rady nadzorczej dołączył natomiast Andrzej Dworakowski.

W grudniu koszalińska spółka Sano prowadząca sieć supermarketów pod tą samą nazwą wybrała nowego prezesa. Miejsce Krzysztofa Waltosia zajął Robertas Liudvinavicius. Zarząd spółki opuścił również Sławomir Kuchta. Robertas Liudvinavicius pracował poprzednio w takich firmach jak Coalition Rewards, Rimi Baltic Group oraz McDonald's Europe.

Od grudnia spółka Jeronimo Martins Drogerie i Farmacja, która odpowiada za sklepy Hebe, ma nowego członka zarządu. Został nim Sacha Djokic, który pracował wcześniej w takich koncernach jak Estee Lauder Companies oraz L'Oreal.

18 grudnia Carlos Saraiva złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu spółki Eurocash Franczyza ze skutkiem na dzień 31 grudnia 2015 r., nie wskazując przyczyn złożenia rezygnacji. Carlos Saraiva stanął na czele spółki Eurocash Franczyza w 2013 roku.

1 stycznia 2016 roku Luís Araújo obejmie funkcję dyrektora generalnego sieci Biedronka w Polsce. Jednym z priorytetów Luísa Araújo będzie koncentracja na działaniach nakierowanych na klienta, jak również wzmocnienie pozycji Biedronki na obszarach miejskich w Polsce.

Luís Araújo pracuje w Jerónimo Martins od 20 lat, od lutego 2012 pełnił funkcję dyrektora generalnego Pingo Doce. Ukończył ekonomię na Uniwersytecie w Porto oraz uzyskał tytuł MBA na Katolickim Uniwersytecie Portugalii w Lizbonie. Dołączył do Grupy Jerónimo Martins jako Management Trainee, przechodząc później przez różne działy i szczeble kariery: zaczynając od pracy w obszarze marketingu, był następnie odpowiedzialny za systemy informatyczne na poziomie Holdingu.

Po 15 latach spędzonych w Polsce Pedro Pereira da Silva odchodzi z Grupy JM, do której dołączył 25 lat temu jako Management Trainee.

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum