Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Największe transfery personalne w sieciach handlowych w 2017 roku

Mijający rok obfitował w ciekawe zmiany personalne w największych sieciach handlowych działających w Polsce. Przedstawiamy najważniejsze z nich.
Reklama

Centralizacja władzy w Tesco

Rok 2017 stał pod znakiem dużych zmian kadrowych w Tesco. Już w styczniu dowiedzieliśmy się, że sieć opuści Adam Manikowski, a w marcu dotarła do nas informacja, że będzie on kontynuował karierę w Walmart Canada na stanowisku wiceprezesa ds. marketingu. Manikowski pracował w Tesco przez 4 lata, do lutego 2017, przez ostatnie dwa lata jako członek zarządu i dyrektor zarządzający Tesco Polska. 1 marca na tym stanowisku zastąpił go Martin Beháň. Beháň pracuje w Tesco od 2002 roku. Ostatnio pełnił podwójną rolę, jako dyrektor operacyjny formatu supermarketów na Europę Środkową oraz dyrektor zarządzający w Czechach.

Informowaliśmy także o odejściu z firmy Piotra Korka, dyrektora nieruchomości i rozwoju Tesco na Europę Centralną, który przez ostatnie 5 lat zarządzał procesami inwestycyjnymi, nieruchomościami i rozwojem sieci w krajach Europy Środkowej. Piotr Korek związany był z Tesco Polska od 2002 roku.

W drugiej połowie września na rynku pojawiła się informacja, iż do zarządu Tesco Polska dołączyła Lucie Kovacova, która od marca 2017 roku była członkiem rady nadzorczej firmy. Kovacova od  stycznia 2017 r. była dyrektorem ds. prawnych Tesco na Europę Centralną.

Na początku lipca sieć poinformowała, iż  Marek Wądołowski awansował w strukturach grupy i obecnie jest dyrektorem departamentu innowacji i marki własnej. Wcześniej zajmował się m.in. zarządzaniem zapasami i poprawą łańcucha dostaw.

12 października w KRS spółki Tesco Polska wprowadzono zmianę polegającą na wykreśleniu ze stanowiska prezesa zarządu Williama Patricka O'Neill'a. Jego miejsce zajął Matthew Simister. Dyrektorem zarządzającym Tesco Polska pozostaje Martin Behan.

Bill O’Neill prezesem zarządu Tesco Polska został w listopadzie 2016, obejmując także stanowiska prezesa Tesco w regionie Europy Centralnej. Na stanowisku prezesa zarządu Tesco Polska zastąpił Davida Morrisa.

W marcu 2017 Matt Simister został mianowany CEO Tesco na Europę Środkową. Simister dołączył do Tesco w 1996 roku jako specjalista od marketingu. Pracował też na stanowisku dyrektora handlowego w Czechach i na Słowacji. Później powrócił do Wielkiej Brytanii gdzie m.in. zarządzał świeżymi produktami i zajmował się zakupami i dostawami do Wielkiej Brytanii, ROI, Europy Środkowej i Azji.

Przetasowania w Grupie Muszkieterów

W lutym br. nowym prezesem Grupy Muszkieterów został David de Bosschere, który jest właścicielem supermarketu Intermarche w Margny-les-Compiègne we Francji.

Kiedy de Bosschère objął funkcję prezesa zarządu ITM POLSKA ogłosił również skład nowego zarządu dyrekcji handlowej Intermarché w Polsce, którego prezesem została Hanna Olech. Zastąpiła na tym stanowisku Krzysztofa Waligórskiego i została pierwszą kobietą na stanowisku prezesa dyrekcji handlowej Intermarché w historii Grupy Muszkieterów w Polsce. Piastowała je jednak tylko do września. Zastąpił ją  Maciej Ćwikliński, który od lutego był członkiem zarządu Dyrekcji Handlowej Intermarché. Hanna Olech została natomiast powołana do zarządu ITM Polska.

Nie była to ostatnia zmiana wśród kadry zarządzającej w Grupie Muszkieterów, bowiem 1 września 2017 r. funkcję dyrektora generalnego ITM Polska objął Marc Dherment. Wcześniej dyrektorem generalnym ITM Polska był Philippe Jammes, który po ponad 20 latach pracy w Grupie Muszkieterów, podjął decyzję o wstąpieniu w szeregi franczyzobiorców Grupy w Polsce.

Nowi prezesi w Piotrze i Pawle, Polomarkecie i Krakowskim Kredensie

Spółka Piotr i Paweł Detal w mijającym roku także dokonała zmian w składzie zarządu i rady nadzorczej. Piotr Woś przestał być prezesem spółki, a został nim Dawid Iwanów. Piotr Woś wszedł z kolei do rady nadzorczej spółki, natomiast Dawid Lik, który był członkiem zarządu został wiceprezesem.

Informowaliśmy również o awansie Michała Seńczuka. Dotychczasowy dyrektor operacyjny i członek zarządu Polomarketu, 14 kwietnia br. został powołany na stanowisko prezesa zarządu. Michał Seńczuk związany jest z Polomarketem od 2015 roku. Jako dyrektor operacyjny był odpowiedzialny za osiąganie założonych celów biznesowych spółki, w szczególności za podwyższanie rentowności sklepów oraz za realizację działań operacyjnych w sieci Polomarket. Jako prezes zarządu zarządza pionem operacyjnym i koordynuje działalność całej spółki. W zarządzie spółki zasiada również Marcin Sowa, członek zarządu pełniący funkcję dyrektora finansowego.

W maju pisaliśmy, że spółka Krakowski Kredens Tradycja Galicyjska dokonała zmian na liście członków zarządu. Jerzego Mazgaja jako prezesa zarządu zastąpił Krzysztof Wąsowicz. Natomiast z listy członków rady nadzorczej wykreślono Barbarę Mazgaj, Łukasza Magierę oraz Andrzeja Zdebskiego. Ich miejsce zajęli: Józef Mędrala, Iwona Kunicka oraz Rafał Dyląg. Rafał Dyląg jest prezesem spółki Alma Market.

Zmiana warty w Carrefourze

Czerwiec rozpoczęliśmy informacją o wyborze nowego szefa Grupy Carrefour. Szef Fnac Darty - Alexandre Bompard - zastąpił Georgesa Plassata. Bompard został prezesem 18 lipca. Ma przed sobą trudne zadanie, bo Carrefour systematycznie traci udziały we francuskim rynku.

Zgodnie z decyzją Alexandra Bomparda, Guillaume de Colonges objął funkcję dyrektora wykonawczego na Europę Północną i Wschodnią, a także dyrektora operacyjnego Carrefour w Belgii. Jednocześnie Guillaume de Colonges zachował stanowisko prezesa Carrefour Polska, które piastuje od 2014 roku.

Stanowisko dyrektora operacji polskiego oddziału Carrefoura zostało powierzone Ronanowi Martin. Sekretarzem generalnym firmy pozostaje Robert Noceń.

Z Jeronimo Martins do Aldik Nova

Pod koniec czerwca pisaliśmy o nowym prezesie Aldik Nova. Został nim Tomasz Alot, który zastąpił Iwonę Stolarską. Tomasz Alot w latach 2013-2015 pracował w Grupie Eurocash, w latach 2010-2013 w Jeronimo Martins. W ostatnich latach był zatrudniony w spółkach Polkomtel i Cyfrowy Polsat. 
W sierpniu dowiedzieliśmy się natomiast o nowym dyrektorze finansowym, który wcześniej pracował dla Biedronki. Nowy CFO Aldik Nova to Stefan Miecznikowski, który od października 2004 r. do sierpnia 2016 r. był zatrudniony w Jeronimo Martins.

To nie jedyne zmiany związane z Jeronimo Martins. W pierwszym kwartale br. pisaliśmy, że Javier van Engelen, dyrektor finansowy JM nie jest już członkiem komitetu zarządzającego firmy.

W kolejnych miesiącach z listy członków zarządu Jeronimo Martins Polska zostali wykreśleni Nuno Nunes Sereno oraz Eduardo De Sousa Brito. Nuno Sereno jest dyrektorem finansowym w sieci Biedronka. W Grupie Jeronimo Martins zajmował stanowiska dyrektora audytu wewnętrznego i dyrektora łańcucha dostaw. Na obecne stanowisko został mianowany w 2011 roku. Eduardo De Sousa Brito to dyrektor operacyjny Biedronki.

Kent Petersen żegna się z Netto

W kwietniu podawaliśmy, że firma Dansk Supermarket, która zarządza siecią Netto, mianowała byłego dyrektora generalnego sieci B&Q w Wielkiej Brytanii i Irlandii na nowego dyrektora Netto International. Michael Loeve jest odpowiedzialny za operacje Netto w Danii, Niemczech, Polsce i Szwecji.

W lipcu do mediów dotarła informacja, iż Kent Petersen zrezygnował z pełnienia funkcji dyrektora generalnego Netto Polska. W okresie przejściowym Netto Polska będzie tymczasowo zarządzane przez Alana Jensena, obecnie dyrektora IT w Dansk Supermarked Group.

Jak mówił wówczas Morten Møberg Nielsen, wiceprezes Netto International, spółka ma wielkie ambicje co do Netto Polska i w najbliższych latach chce przyspieszyć tempo ekspansji w naszym kraju. Dlatego poszukuje osoby odpowiedniej na stanowisko dyrektora generalnego, ze wszystkimi umiejętnościami i zdolnościami niezbędnymi do odniesienia sukcesu i osiągnięcia założonych ambitnych celów.

Polak u sterów sieci Aldi

Dyskontowa sieć Aldi poinformowała o zmianach w zarządzie na początku sierpnia br. Dyrektorem generalnym Aldi Polska został Oktawian Torchała, zastępując Nicolasa de Lope, który został zatrudniony na tym samym stanowisku w holenderskiej Grupie Aldi. Nicolas de Lope był członkiem zarządu spółki Aldi Polska przez kilka ostatnich miesięcy - od marca br. Oktawian Torchała od lutego 2014 roku był związany z Aldi Polska jako prokurent.

Przypomnijmy, że Aldi Nord przygotowuje największy plan inwestycyjny w historii firmy. Dyskonter wyda ponad 5 mld euro na modernizację swoich sklepów w Niemczech i za granicą, w tym także w Polsce.

Auchan gotowy na nowe otwarcie

Auchan Retail dokonał reorganizacji w strukturach zarządzających swojej grupy na całym świecie. Jak podała spółka, dyrektorem generalnym Auchan Retail Poland został Gérard Gallet, dotychczasowy dyrektor Auchan Retail Ukraine. Stery przejmuje od François Colombié, prezesa wykonawczego Auchan Retail, który odpowiadał za wszystkie projekty, od hipermarketów Auchan przez supermarkety Simply Market aż po kanał e-commerce.

Auchan Retail rozpoczyna nowy etap i zmienia zarządzanie, powołując komitet wykonawczy. Wraz z Wilhelmem Hubnerem, dyrektorem generalnym Auchan Retail, nowy komitet wykonawczy będzie obejmował dyrektorów poszczególnych krajów i dyrektorów usług wsparcia. 

- Zmiany organizacyjne pomogą nam przyspieszyć transformację Auchan Retail. Jestem przekonany o słuszności naszej strategii, którą przedstawiliśmy w Wizji 2025. Wierzę, że odniesiemy sukces, dzięki pracy zespołowej, większej elastyczności, współpracy i odpowiedzialności wszystkich - mówił Wilhelm Hubner, dyrektor generalny Auchan Retail.

Martinho prezesem Eko Holdingu, Faliński odchodzi z POHiD

W styczniu spółka Eurocash poinformowała, że David Boner złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu ze skutkiem na 13 stycznia br. Złożona rezygnacja nie zawierała informacji o jej przyczynach. David Boner został członkiem zarządu firmy w lutym 2015 r. Objął wtedy funkcję członka zarządu odpowiedzialnego za jednostki biznesowe Eurocash Cash&Carry oraz Eurocash Alkohole. David Boner przed podjęciem zatrudnienia w spółce pełnił funkcję dyrektora generalnego w Makro Poland (styczeń 2013 - styczeń 2015).

Miesiąc później dokonano zmian w spółce Eko Holding, którą Eurocash przejął za 140 mln zł. Paweł Koziar, dotychczasowy prezes zarządu Eko Holdingu, został członkiem zarządu i dyrektorem generalnym spółki. Nowym prezesem został Pedro Martinho, członek zarządu Eurocashu. Ponadto do zarządu weszli: Jacek Owczarek (wiceprezes) oraz Katarzyna Kopaczewska (wiceprezes).

Zmiany nastąpiły również w Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Na początku roku organizację opuścił dyrektor generalny Maria Andrzej Faliński. W ciągu 16 lat pracy na rzecz POHiD, dyrektor Faliński odpowiedzialny był za reprezentowanie interesów branży wobec administracji państwowej oraz brał czynny udział w dialogu z instytucjami publicznymi.  Od 1 stycznia br. funkcję prezesa zarządzającego POHiD pełni Renata Juszkiewicz, która jest prezesem organizacji od 2008 roku i reprezentuje POHiD wobec najwyższych organów władzy państwowej i administracji publicznej w Polsce.

Zmiany w Kauflandzie i Stokrotce

Jednym z ciekawszych transferów personalnych drugiego kwartału był awans Andrzeja Urbańczyka, który został CEO Kaufland Czechy. 46-latek poprzednio pełnił funkcję wiceprezesa w polskiej spółce Kauflandu. Przypomnijmy, że 13 marca do KRS spółki Kaufland Polska Markety wpisano zmianę polegającą na wykreśleniu ze składu zarządu Janusza Sydrego, który pełnił funkcję wiceprezesa. Na stanowisko to został wpisany Marcin Łojewski, który do grudnia 2016 roku był prokurentem w firmie Lidl.

Z kolei 15 lutego do KRS spółki Stokrotka wpisano zmianę polegającą na wykreśleniu z funkcji członka zarządu Witolda Sarzyńskiego. Witold Sarzyński był związany ze Stokrotką od 2000 r., kiedy objął stanowisko dyrektora ds. rozwoju. Od 2008 r. pełni funkcję członka zarządu odpowiadając za obszar inwestycyjno-rozwojowy.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum