Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Największy wybór ofert pracy mają specjaliści z zakresu sprzedaży i obsługi klienta

Rok 2015 był rekordowy pod kątem liczby ofert pracy opublikowanych na Pracuj.pl (434 803 ofert pracy). Pracodawcy wykazali optymizm, który zaowocował zwiększeniem liczby ogłoszeń o pracę o ponad 12% w stosunku do 2014 roku (386 520 ofert). To wyraźne ożywienie na rynku pracy jest potwierdzane także przez dane napływające z gospodarki. We wrześniu tego roku, po raz pierwszy od 14 lat, stopa bezrobocia spadła poniżej 10% i wynik ten utrzymuje się. Także wzrastające PKB i optymistyczne prognozy ekonomiczne mają wpływ na rynek pracy.
Reklama

Pierwsza piątka branż, publikująca najwięcej ofert pracy, nie uległa zmianie w stosunku do roku poprzedniego. Od lat niezmiennie liderem pozostaje handel i sprzedaż – w 2015 r. zaoferowano 86 621 miejsc pracy, co stanowiło jedną piątą ogółu ofert, dając 2,7% wzrost rok do roku.

Na kolejnych miejscach uplasowały się: bankowość, finanse i ubezpieczenia (14,3% ofert pochodziło z tej branży), przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie (po 8% ofert pochodziło z tych branż). Na piątym miejscu znalazło się budownictwo i nieruchomości, które po kryzysie z ubiegłych lat rozwija się coraz szybciej i wykazało w roku 2015 znaczący popyt na pracowników (14,8% więcej ofert pracy rok do roku).

Z danych Pracuj.pl wynika, że w 2015 r. najwięcej ofert pracy (tak jak w roku poprzednim) skierowanych było do handlowców i sprzedawców, pracowników do spraw obsługi klienta oraz specjalistów do spraw finansów (15,4% wszystkich ofert pracy) i IT (14,9% wszystkich ofert pracy).

Największy wzrost zapotrzebowania w 2015 r. odnotowano dla pracowników związanych z budownictwem – liczba ofert pracy dla tych specjalistów wzrosła o 23,1%, oraz dla pracowników produkcji (o 22,3%).

W 2015 r. województwo mazowieckie okazało się zdecydowanym liderem pod względem liczby ofert, stanowiących jedną piątą wszystkich ogłoszeń o pracę (97 346 ofert, wzrost o 17% rok do roku). Na drugim miejscu uplasowało się województwo dolnośląskie z udziałem na poziomie 10,2% (wzrost liczby ofert pracy o 16%). Jednak pod kątem dynamiki wzrostu wyprzedziło je województwo małopolskie, notując wynik na poziomie 20% wzrostu w porównaniu rok do roku oraz 9,7% udział w ogólnej liczbie ogłoszeń. Tuż za liderami plasują się województwa: śląskie z udziałem 8,8% (wzrost o 11%), wielkopolskie z udziałem 8,7% w ogólnej liczbie ogłoszeń (wzrost o 7% rok do roku)

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum