Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Naukowiec: Alkohol jest tuczący. Butelka wina to 500 kalorii

Trzeba pamiętać, że alkohol jest tuczący, jeden gram zawiera 7 kalorii, a butelka wina to 500 kalorii. Błędne jest też dość powszechne przekonanie, że pomaga na trawienie. Wręcz odwrotnie: kieliszek wódki spowalnia opróżnianie żołądka i przenoszenie pokarmu do jelit - przekonuje francuski hepatolog prof. Gabriel Perlemuter w książce „Nie wątp w wątrobę”.
Reklama

Wątroba przede wszystkim nie lubi alkoholu w zbyt dużych ilościach. To jej śmiertelny wróg - podkreśla francuski specjalista, który wraz ze swym zespołem prowadzi badania w Narodowym Instytucie Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM).

Prof. Perlemuter ostrzega, że alkohol może doprowadzić do zapalenia wątroby, a następnie do marskości wątroby, czyli nieodwracalnego jej uszkodzenia. I wcale nie trzeba być alkoholikiem, żeby do tego doszło, wystarczy regularnie sięgać po "napoje wyskokowe" w umiarkowanych ilościach.

Jak odciążyć wątrobę?

Jest tylko jedna metoda, żeby odciążyć wątrobę: jeść przede wszystkim świeże warzywa i owoce, zdrową i ekologiczną żywność. "Tylko w ten sposób ulżymy wątrobie: nie dlatego, że poddamy ją +detoksowi+, ale dlatego, że dzięki temu będzie miała mniej pracy" - podkreśla prof. Perlemuter.

My jednak - dodaje specjalista - postępujemy zwykle odwrotnie: jemy za tłusto i spożywamy za dużo cukru. A potem wymyślamy "oczyszczanie" wątroby i całego organizmu.

Perlemuter nie odradza jedzenia mięsa. "Jedzenie mięsa (jeśli nie jest tłuste) nie jest, z wyjątkiem indywidualnych przypadków, szkodliwe dla wątroby. Natomiast spożywanie go codziennie i w dużych ilościach jest szkodliwe dla organizmu, a tym samym także i dla wątroby" - pisze.

Dla wątroby lepsza jest dieta wegetariańska i wegańska, pod warunkiem jednak, że braku mięsa nie rekompensujemy sobie objadaniem się słodyczami. W przypadku tych diet trzeba jednak zapewnić organizmowi odpowiednie spożycie witaminy B12 oraz żelaza.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (3)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum