Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Nawet w czasie deflacji można zwiększyć zyskowność firmy

Deflacja nie musi prowadzić do spadku rentowności przedsiębiorstwa. Potrzeba jednak inteligentnej polityki cenowej - przekonuje Tomasz Stec, manager w firmie Simon-Kucher & Partners.
Reklama

W Polsce po raz pierwszy odnotowano deflację. Zdaniem części ekonomistów będzie ona trwała i z dużym prawdopodobieństwiem jeszcze się pogłębi. W jaki sposób wpływa ona na przedsiębiorstwa? Klienci odkładają swoją konsumpcję licząc na dalsze obniżki, co prowadzi do spadku popytu. Zdesperowani przedsiębiorcy chcąc pobudzić sprzedaż obniżają gwałtownie ceny co spotyka się z podobną reakcją ich konkurentów. Prowadzi to do wojen cenowych, a w rezultacie do znaczącej utraty zysków. Wyniki badania „Global Pricing Study" przeprowadzonego w 2012r. przez firmę Simon-Kucher & Partners pokazują, że w Japonii - kraju borykającym się od wielu lat z deflacją - 75% firm uważało, że w ich branży panowała ostra wojna cenowa (dla porównania w Niemczech - 46%).
Ale okres deflacji wraz z właściwą sobie świadomością niestabilności cen wśród klientów daje większe przyzwolenie do ich zmiany. Dlatego też przedsiębiorstwa powinny ten moment wykorzystać stosując jednak ustrukturyzowane podejście.
Najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji jest gruntowny przegląd polityki cenowej. Unikanie wojen cenowych, różnicowane obniżki cen, inteligentne rabaty czy też całkowita transformacja modelu cenowego firmy mogą nie tylko uchronić przed spadkiem, ale wręcz zwiększyć zyskowność przedsiębiorstwa, nawet w tak trudnym okresie.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum