Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Niech się martwią franczyzobiorcy? Auchan "oddaje" supermarkety

Francuska grupa supermarketów Auchan poszukuje obecnie franczyzobiorców do siedmiu sklepów, ale docelowo nawet połowa wszystkich francuskich sklepów może stać się niezależna.
Reklama

Auchan Retail France chce "pozbyć się" siedmiu supermarketów, które „nie pasują już do projektu komercyjnego”, powiedział detalista.

Detaliści idą we franczyzę. Niższe koszty?

Sprzedaż obejmie 7 sklepów w których zatrudnionych jest 261 pracowników stałych i 15 pracowników tymczasowych, informuje LSA. Grupa poszukuje obecnie franczyzobiorców, a negocjacje z niektórymi sklepami są już podobno mocno zaawansowane.

Auchan, Carrefour, Intermarche "oddają" sklepy franczyzobiorcom

Posunięcie to jest tym bardziej niezwykłe, że Auchan jak dotąd nie stawiał mocno na franczyzę: tylko 39 z 235 sklepów we Francji działa na takiej zasadzie. Wygląda na to, że grupa z północnej Francji podąża za obecnym trendem w branży supermarketów. W Belgii Delhaize i Intermarché Mestdagh realizują plany wydzielenia sklepów, podczas gdy we Francji Carrefour chce drastycznie obniżyć koszty i rozpoczyna przechodznie hipermarketów na model franczyzowy. 

Auchan sprzedaje sklepy

Dla Auchan siedem sklepów to dopiero początek. Według związków Auchan chce rozwijać franczyzę na dużą skalę i mógłby sprzedać nawet połowę swoich sklepów. Jednak grupa nie potwierdziła tych danych.

Podobny trend obserwujemy w Polsce. Przypomnijmy, że 18 maja w budynku Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Praca a funkcjonowanie franczyzy w Polsce”. Wydarzenie miało na celu nagłośnienie problemu przekazywania coraz to większej liczby sklepów wielkopowierzchniowych w formę franczyzy. 

Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „S” mówił, że ten zabieg prowadzi do otwierania sklepów w niedziele i zmuszania pracowników do pracy w ten dzień.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Gazetki promocyjne - Auchan